Pierwszy w historii filament do druku 3D z Grafenem!

4

Wytrzymalszy od diamentu, lepiej przewodzący prąd od miedzi, bardziej elastyczny od gumy, a teraz możliwy do wydrukowania na drukarkach 3D w technologii FDM! Oczywiście nie w czystej formie, a jako kompozyt z PLA.  Graphene 3D Lab, spółka joint venture założona przez Lomiko Metals i Graphene Laboratories wypuściła na rynek pierwszy materiał tego typu, kosztujący „zaledwie” 65$ za szpulę ważącą 200 gram. „Zaledwie„, ponieważ o ile jest to astronomiczna przy tej ilości cena jak za filament do druku 3D na niskobudżetowych drukarkach 3D, mówimy tu o grafenie! Słynny materiał przyszłości jest już w zasięgu ręki, teoretycznie każdego z nas!

Filament jest dostępny do kupienia w serwisie BlackMagic3D, należącym do Graphene Labs. Niestety póki co – z uwagi na olbrzymie zainteresowanie kupujących, wszystkie stany magazynowe są wyczerpane, a czas oczekiwania na zamówiony materiał to trzy tygodnie. Filament przewodzi prąd i jest bardzo wytrzymały. Drukuje się go na tych samych ustawieniach co PLA i co za tym idzie, może on być używany na praktycznie każdej drukarce 3D. Oczywiście w teorii – w praktyce, jak każdy nowy materiał na rynku wymaga gruntownego przetestowania, gdyż może się równie dobrze okazać, iż jest dość problematyczny w druku 3D?

Graphene Filament 04

Z uwagi na to, iż jest to materiał kompozytowy, właściwości grafenu są nieco ograniczone. Przede wszystkim ma niższą przewodność prądu (poniżej 100mA) i napięcia (poniżej 12V), ma również słabszą odporność na temperatury (zalecane 50ºC). Ma również bardzo konkretne przeznaczenie – warto go stosować w drukowaniu kontrolerów do gier, kontrolerów MIDI, klawiatur, jak również drukować za jego pomocą ścieżki przewodzące prąd w urządzeniach elektronicznych (np. pod LED`y).

Graphene Filament 01

Jeśli chodzi o branże, które mogą skorzystać na pojawieniu się tego typu filamentu, to są to przede wszystkim: telekomunikacja, medycyna, przemysł lotniczy i kosmiczny. Filament z grafenem może przydać się również wszędzie tam, gdzie będzie potrzebna duża wytrzymałość i trwałość, ponieważ ma on pod tym względem dużo lepsze parametry niż ABS.

Graphene Filament 02

Jest to bez wątpienia przełomowa chwila, ponieważ wkraczamy właśnie w zupełnie nowy obszar jaki daje nam druk 3D. Wraz z pojawieniem się takich filamentów jak kompozyt PLA i grafenu, czy opisywanej na początku roku drukarki 3D Voxel8, za pomocą drukarek 3D możemy zacząć drukować pierwsze elementy, które można w łatwy sposób wyposażać z elementy elektroniczne, co prędzej czy później doprowadzi nas do drukowania w pełni funkcjonalnych urządzeń.

Graphene Filament 03

Źródło: www.3dprintingindustry.com
Grafika: www.blackmagic3d.com

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada ponad 12-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Od stycznia 2013 roku związany z drukiem 3D.

 • emartinelli

  Ciekaw jestem ile tak naprawdę jest tam tego grafenu. Niestety nie ma na stronie specyfikacji ale mam obawy, że jest to lekka ściema marketingowa.

  • eMeeeerrrt

   też miałem to napisać ile tego „cukru w cukrze” 😉
   – przy takiej cenie to chyba jednocyfrowe % a reszta to wypełniacz, spoiwo

 • Jakub Niespolański

  Trudno mi znaleźć zastosowanie dla tego filamentu, którego już równie skutecznie nie jest załatwione przez inne, tańsze rozwiązanie. Prosiłbym o jakieś konkretne podpowiedzi. Przemysł „lotniczy i kosmiczny” są daleko od mojej strzechy. 🙂

  • FlameRunner

   Wszystko zależy od rzeczywistej wytrzymałości. Jeśli jest znacznie lepsza niż w przypadku ABS i lepsza od niejako konkurencyjnych filamentów z włóknem węglowym, to zastosowanie się znajdzie. 🙂