Candylicious, to pierwszy sklep sprzedający drukowane w 3D cukierki „na żądanie”. Mieści się on w Dubai Mall i na wyposażeniu posiada dwie drukarki Magic Candy Factory, wyprodukowane przez Katjes. Specjalnie wykonywane na zamówienie cukierki powstają w zaledwie 5 minut.

Katjes to znana, niemiecka firma produkująca słodycze. W lecie ubiegłego roku uruchomili pierwszą drukarkę w do cukierków, w jednej z berlińskich kawiarni. Jest to specjalne urządzenie służące do produkcji żelków. Producent postanowił jednak rozszerzyć możliwości drukarki i w styczniu bieżącego roku ogłosił rozpoczęcie prac nad specjalnym oprogramowaniem, pozwalającym na wykonywanie cukierków o dowolnych, zaprojektowanych kształtach.

Projekt ten właśnie się urzeczywistnił i pierwsze nowe drukarki „wylądowały” w sklepie Candylicious w Dubaju. Wybór tego miejsca podyktowany był głównie zamiłowaniem mieszkańców do słodyczy, a przede wszystkim do nowych technologii.

W odróżnieniu od sklepu w Berlinie, w nowym miejscu klienci maja „pełnię władzy” nad swoim zamówieniem. Specjalna aplikacja pozwala im bowiem w pełni wykreować swoje zamówienie, w celu stworzenia cukierka doskonałego. Oprogramowanie jest na tyle intuicyjne, że bez problemu z jego obsługą poradzą sobie zarówno dzieci, jak i dorośli. Przy jego pomocy można między innymi projektować cukierki z dowolnym tekstem lub obrazkiem, wybrać gotowy kształt lub połączyć wszystkie te elementy. Następnie pozostaje tylko poczekać około 3-5 minut i możemy rozsmakować się wykonanym z naszego projektu łakociem.

Zasada działania drukarki nie różni się od tradycyjnych maszyn drukujących z tworzyw. Dość dużym problemem okazało się jednak stworzenie odpowiedniej receptury substancji, z której wykonywane są słodycze. Musi ona bowiem dość szybko zastygać, przed nałożeniem kolejnej warstwy. Specjalnie opracowana mieszanka zawiera w sobie miedzy innymi pektynę pochodzenia owocowego, jest w pełni naturalna, nie zawiera glutenu, zawiera tylko naturalne przeciery owocowe i warzywne.

Magic Candy Factory posiada też możliwość wykonywania jadalnych kartek okolicznościowych. Możemy zadrukować arkusz cukrowego papieru o wymiarach 8×5 cm.

Kolejna drukarka ma zostać zainstalowana w maju, w jednym ze sklepów w USA.
Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D