Sukcesem zakończyła się właśnie kampania crowtfundingowa na INDIEGOGO  promująca zestaw do samodzielnego montażu własnego teleskopu. Do jego budowy wykorzystujemy części drukowane na drukarkach 3D, Raspberry Pi oraz kamerę RaPi.

Pierwsze wzmianki o projekcie przedstawiające jego główne założenia, pojawiły się w okolicach lipca 2014 roku. PiKon to wspólny projekt naukowców z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Sheffield oraz Marka Wrigley’a – właściciela niewielkiej firmy Alternative Photonics. Premierowy pokaz możliwości teleskopu odbył się 19 września 2014 roku na naukowym festiwalu „Festival of the Mind”.

Jak to działa?

Projekt oparty jest o Raspberry Pi, czyli na cieszącym się niesłabnącą popularnością minikomputerze stworzonym przez Racpberry Pi Foundation. Urządzenie to znalazło wśród użytkowników całkiem pokaźną liczbę zastosowań. Wspomnieć warto chociażby wszelkiego rodzaju systemy monitoringu, czujniki temperatury, emulatory starszych konsol do gier, czy  serwer do drukowania 3D . Oprócz zwierciadła do obiektwu, innym bardzo istotnym elementem zestawu jest Raspberry Pi Camera.

Teleskop PiKon wykorzystuje zasadę działania zwierciadlanego teleskopu Newtona. Urządzenie takie oparte jest najczęściej na wklęsłym zwierciadle głównym oraz płaskim zwierciadle wtórnym. Zwierciadło wtórne nachylone jest pod kątem 45 stopni do osi optycznej teleskopu, przez co obraz widoczny jest z boku tubusa, w jego przedniej części.

visualtelescope2

Dzięki niewielkiemu rozmiarowi kamery Raspberry Pi (25x25mm) można ją w łatwy sposób umieścić na ścieżce optycznej, zastępując tym samym zwierciadło wtórne.

visualtelescope3

Z kamery usunięto soczewkę, a jej funkcję przejmuje teraz obiektyw teleskopu, który skupia wiązkę światła bezpośrednio na matrycy.

Przy zastosowaniu 35 mm filmu oraz 800 mm ogniskowej obiektywu uzyskano by  powiększenie rzędu x16, ale ponieważ matryca kamery RaPi jest dziesięciokrotnie mniejsza, to uzyskano je na poziomie x160. Stosując zwierciadło o innej średnicy, można otrzymać maksymalne powiększenie x270.

Kampania na Indiegogo zakończyła się wczoraj ze skromnym, 5% zapasem. Oferowane były różne konfiguracje zestawów DIY do budowy własnego teleskopu. Dla wszystkich fanów astronomii, to z pewnością nie lada gratka.

Źródło: www.pikonic.com / www.indiegogo.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

2 Comments

  1. Co ma „35 mm film” do kamery cyfrowej i do uzyskiwanych powiększeń???

    1. Dziękuję za zwrócenie uwagi, bo chyba chciałem to za bardzo uprościć. Chodziło oczywiście o to, że dla filmu 35 mm maksymalne powiększenie wynosiło by x16, ale ponieważ matryca kamery stanowi 1/10 tej wartości (rozmiaru filmu 35 mm), to rzeczywiste powiększenie, jakie można uzyskać w teleskopie, wynosi x160. Poprawiłem ten fragment tekstu.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D