Pirx 3D to jedna z najbardziej znanych i prężnie rozwijających się firm w Polsce, produkujących niskobudżetowe drukarki 3D. Pierwszy, drewniany model urządzenia został zaprezentowany we wrześniu 2013 roku i z miejsca zaczął cieszyć się dużym powodzeniem – a to za sprawą wyjątkowo niskiej ceny jak za w pełni złożoną i działającą drukarkę 3D. Jej cena wynosiła 2300 PLN brutto, co stanowiło kilkaset złotych mniej niż wiele popularnych zestawów do samodzielnego montażu jakie były wtedy na rynku. Z czasem niestety Pirx 1.0 stał się dość archaiczny – praktycznie wszystkie firmy na świecie zaczęły odchodzić od drewnianych konstrukcji, na rzecz urządzeń wykonanych bądź to z metalu, bądź tworzyw wykonywanych na wtryskarkach. Rok później pojawiła się zapowiedź nowej wersji o całkowicie zmodyfikowanej, metalowej konstrukcji. Dziś mamy przyjemność poinformować, iż nowy Pirx 3D One oficjalnie debiutuje na rynku i można składać na niego pre-ordery. Gotowe drukarki 3D mają trafić do użytkowników z początkiem marca br.

Pirx One jest drukarką 3D przeznaczoną dla użytkownika domowego, jednakże może być z powodzeniem wykorzystywana również w firmach. Jej twórcy postawili na maksymalnie uproszczoną obsługę urządzenia, zastosowali również wysokiej jakości komponenty konstrukcyjne, aby zapewnić maksymalnie wysoką jakość wydruków. Urządzenie jest wyposażone w panel LCD i wejście na kartę SD, tak więc można z niego korzystać bez potrzeby podłączania do komputera. Posiada również autokalibrację stołu roboczego.

Specyfikacja techniczna:

  • obszar roboczy: 21 x 27 x 21 cm
  • ilość głowic drukujących: 1
  • średnica głowicy drukującej: 0,4 mm
  • wysokość drukowanej warstwy: 0,05 – 0,3 mm
  • stół roboczy w dwóch wersjach: podgrzewany lub nie
  • rodzaje drukowanych materiałów (wersja max przy podgrzewanym stole): PLA, nylon, PS, Laywood, NinjaFlex, ABS
  • software: KISSlicer lub Cura
  • firmware: zmodyfikowany Marlin
  • zasilanie: 150 W
  • wyświetlacz LCD
  • komunikacja: karta SD.

Cena urządzenia to 1200 € brutto za pełną wersję (ok. 5160 PLN) i 1000 € brutto za wersję bez podgrzewanego stołu roboczego (ok. 4300 PLN).

Urządzenie jest już dostępne w przedsprzedaży i będzie wysyłane do osób, które je zakupiły w marcu 2015. Od marca, Pirx One będzie dostępny już w bezpośredniej sprzedaży.

Więcej informacji: www.pirx3d.com
Grafika: materiały prasowe

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

5 Comments

  1. Wszystko spox, ale jak widzę paski napędowe tak przekoszone, to mnie krew zalewa! Jak można robić projekt drukarki i takiego babola strzelić i pięknie eksponować to w materiałach reklamowych? To bardziej do ery reprapów pasowało składanych z tego co pod ręką, a nie do drukarki, która była od podstaw projektowana. No chyba, że tu chodzi o DESIGN i skoro obudowa w układzie V to paski również 😉
    Na pokładzie z tego co widać MARLIN firmware – a czy widział ktoś źródła drukarki (projekt) udostępniony dostępny w sieci zgodnie z licencją na jakiej udzielany jest Marlin?
    Taśma od ekstrudera trze po pasku i prowadnicy – to może prowadzić do szybkich uszkodzeń.
    Tyle mojego marudzenia, ale w drukarce za ponad 5k PLN to razi.

  2. Pomysł i design fajny, ale cena jak na drukarkę do domu zaporowa 🙁
    Mały błąd w opisie wysokości warstw: „wysokość drukowanej warstwy: 0,05 – 0,03 mm” to nie SLA przecież.

    1. Jeżeli błąd, to nie nasz 😉
      Trzymamy się tego co otrzymaliśmy w materiałach od producenta.

    2. Dzień dobry,
      rzeczywiście wkradł nam się chochlik do specyfikacji. Chodzi oczywiście o zakres 0,05 – 0,3 mm.
      Dziękujemy za zainteresowanie i pozdrawiamy 🙂

      1. Tak czy inaczej – poprawione.

Comments are closed.

You may also like