Czy PLA może posiadać właściwości zbliżone do ABS? Czy może być odporne na wysokie temperatury, posiadać większą odporność mechaniczną, a przy tym zachować charakterystyczną dla tego filamentu łatwość drukowania? Dzięki nowej formule Ingeo 3D860 opracowanej przez NatureWorks, to co do tej pory pozostawało w sferze marzeń użytkowników niskobudżetowych drukarek 3D może stać się rzeczywistością.

Obecnie branża producentów filamentów do drukarek 3D zmierza w kierunku tworzenia coraz to nowszych materiałów, które spełnią oczekiwania wybranej grupy użytkowników. Nadal istnieją jednak firmy, które wolą skupiać się na ulepszaniu tego co już jest dostępne. Do tego grona zaliczyć możemy weterana rynku granulatów do produkcji filamentów, amerykańską firmę NatureWorks. Postanowiła ona ulepszyć swój flagowy produkt (granulat PLA) opracowując nową formułę, o wszystko mówiącej nazwie, Ingeo 3D860.

Nowe tworzywo ma być praktyczniejszą, bezpieczniejszą i atrakcyjną cenowo alternatywą dla zawierającego styreny ABS. Oba materiały mają swoje plusy i minusy, oba mają też zwolenników i przeciwników. ABS jest bardziej odporny na większe naprężenia oraz wyższe temperatury, PLA jest twardszy i bardziej przyjazny środowisku, że względu na swoją biodegradowalność.

Podobnie jak opisywane przeze mnie wczoraj materiały cechowały się przede wszystkim walorami ekologicznymi, tak i NatureWorks od dawna dba o to, by oferowane przez nich tworzywa powstawały z naturalnych surowców oraz zachęca do ich odpowiedzialnego (wydajnego) wykorzystania.

W celu nadania wydrukom z Ingeo 3D860 wytrzymałości porównywalnej do ABS, producent zaleca „dogrzewanie” ich przez 10-15 minut w temperaturze 100-115 st. C (przypomina mi to procedurę zalecaną przez jednego z nowych, polskich producentów filamentu, ale o tym przeczytacie już niebawem).

new-pla-3d-printing-filament-natureworks-promises-abs-level-strength-heat-resistance-2

Nowy granulat stosowany jest już między innymi przez 3Dom, znaną firmę skupiającą się przede wszystkim na produkcji ekologicznych filamentów do niskobudżetowych drukarek 3D. Ma on być wykorzystywany jako baza w nowej linii filamentów. Według NatureWorks materiał spotyka się z bardzo dobrym przyjęciem we wszystkich, stosujących go firmach.

Źródło: www.3ders.org
Zdjęcia: [1][2]

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like

More in News