PLA zmieniające kolor

7

Ostatnio pisałem o nowym, gumowym filamencie, który pojawił się w ofercie sklepu Get3D.pl, co spotkało się z dość trafnym pytaniem BlazakoV`a: do czego to się może w ogóle przydać? O ile w przypadku elastycznego filamentu byłbym w stanie znaleźć jeszcze jakieś zastosowanie (vide mój komentarz pod artykułem ;-)), o tyle w przypadku tego materiału, trudno mi się doszukać jakiegokolwiek rozsądnego wykorzystania? Nie mniej jednak jest on dość ciekawy i uznałem, że warto o nim wspomnieć. Oto PLA, które zmienia swój kolor w temperaturze 29°C.

PLA zmieniające kolor

Producentem tego materiału jest holenderska firma FormFutura, mająca w ofercie m.in. elastyczne PLA i przezroczysty PET. Jeśli chodzi o opisywany filament, to nosi on nazwę Thermochrome Grey EcoPLA™ i zmienia kolor z szarego na przezroczysty. Zmiana następuje w temperaturze 29° C, co można zobaczyć na zamieszczonym poniżej filmie. Jest to tradycyjne PLA z tajemniczym dodatkiem umożliwiającym jego transformację. Występuje w obydwu średnicach: 1,75 mm i 3 mm.

PLA zmieniające kolor 01

Specyfikacja materiału:

 • rodzaj: PLA
 • kolor: szary / przezroczysty
 • średnica: 1,75 mm lub 3 mm
 • waga: 0,5 kg
 • cena: 49,95 € (ok. 210 PLN + koszty transportu)

Materiał najlepiej drukować w temperaturze 210°C, i choć można drukować go bez podgrzewanego stołu, to producent zaleca druk na stole rozgrzanym do temperatury 40° – 50°C.

Jak pisałem we wstępie, trudno znaleźć mi jakieś rozsądne zastosowanie dla tego materiału, tym bardziej biorąc pod uwagę taką a nie inną temperaturę? Może gdyby udało sie wyprodukować go w ciekawszym kolorze niż szary, miałby szansę zaistnieć jako element składowy jakichś gadżetów lub większych, bardziej skomplikowanych modeli. Nie mniej jednak – fajna ciekawostka…

Źródło: www.3dprintingindustry.com

DODAJ KOMENTARZ:

7 komentarzy

 1. Avatar

  Materiał zmieniający kolor to świetna rzecz. Tylko te kolory musiałyby być bardziej kolorowe.

 2. Avatar
  Michał Kosiński on

  Kiedyś miałem takie resoraki, były świetne.
  Pomału pojawią się pewnie też nowe materiały o ile będzie zainteresowanie i dobra cena :).

 3. Avatar

  Może i nieprzydatne, ale jak drukowaliśmy ostatnio tym to wszyscy mieli ubaw i macali wydruki ciesząc się jak przygłupy 😀

Leave A Reply