PocketMaker – kieszonkowa drukarka 3D za 99$

0

Na przykładzie nie do końca udanej kampanii Kickstarterowej drukarki Reveal3D zastanawialiśmy się już dzisiaj, czy rozmiar drukarki 3D ma znaczenie. Za sprawą kolejnego urządzenia pociągniemy temat dalej. Tym razem przejdziemy jednak w skrajność w drugim kierunku, ponieważ PocketMaker to drukarka 3D, która z powodzeniem zmieści się na dłoni dorosłego człowieka.

Na INDIEGOGO trwa właśnie kampania takiego małego „cuda”. Jest twórcami jest grupka studentów z Akademii Sztuk Pięknych w Pekinie. PocketMaker, jak sama nazwa wskazuje jest urządzeniem niemal kieszonkowym. Jej wymiary zewnętrzne to zaledwie 108 x 128 x 142 mm i waży tylko 850 gramów. Co ciekawe z tak małej konstrukcji udało się wykrzesać obszar roboczy mieszczący się w zakresie zamkniętym przez sześcian o krawędzi 80 mm.

Najbardziej kusząca i przemawiająca do wyobraźni jest jednak cena, która w trakcie kampanii wynosi zaledwie 99$, co ciekawe nadal dostępna jest jeszcze wersja „early bird”, którą można nabyć za 79$, było też dziesięć egzemplarzy w oszałamiającej cenie 49 $, ale te rozeszły się błyskawicznie. Cena regularna PocketMakera wynosić będzie 149 $.

Wspomniany obszar roboczy nie jest może jak na dzisiejsze czasy, imponujący, ale biorąc pod uwagę cenę oraz gabaryty urządzenia, wydaje się być sensowny. Drukarka 3D ma potencjał edukacyjny i mogłaby się idealnie sprawdzić do zaznajamiania najmłodszych użytkowników z tajnikami technologii druku 3D.

W przeciwieństwie do opisywanej dzisiaj drukarki Reveal3D, twórcy PocketMakera odrobili pracę domową przygotowywania kampanii crowdfundingowej. Drukarka prezentuje się naprawdę nieźle, zaprezentowano więcej niż dwa jej zdjęcia, a poza tym można zobaczyć wykonane na niej wydruki (chociaż tych akurat nie można niestety obejrzeć w przybliżeniu). Urządzenie posiada wbudowaną łączność bezprzewodową i dzięki specjalnej aplikacji można rozpoczynać wydruki przy pomocy telefonu komórkowego. Korzystamy wtedy oczywiście z biblioteki gotowych projektów, które są w głównej mierze bardziej lub mniej przydatnymi gadżetami. Pod drukarkę można się też wpiąć w tradycyjny sposób, przy pomocy kabla USB.yumldumhatovjv8oodsi

Bardzo interesującymi opcjami drukarki 3D PocketMaker jest zdejmowany, elastyczny stół oraz wymienna głowica (a właściwie to chyba cały ekstruder). Pierwszy „patent” bardzo ułatwia zdejmowanie wydruków, poprzez odpięcie stołu i odgięcie od powierzchni wydruków, drugi natomiast rozwiązuje problemy z zapychającą się głowicą (tzn. rozwiązuje poprzez wymianę na nową jednostkę, dzięki czemu możemy od razu kontynuować drukowanie).

gnv305hnggkf71dyq4a0

Urządzenie jest kompatybilne z filamentami PLA oraz ABS (oraz innymi o zbliżonych parametrach). Nie dopatrzyłem się jednak informacji na temat opcji podgrzewanego stołu roboczego. Można oczywiście stosować tworzywo od dowolnego producenta, ale twórcy pokusili się również o wypuszczenie swoich miniszpulek z filamentem. Można je nabyć w cenie 2,6 $ za 160 g.

tyfjyh6pjudx5zs9mx0x

Specyfikacja techniczna:

 • obszar roboczy: 80 x 80 x 80 mm,
 • waga: 850 g,
 • wymienne głowice,
 • zdejmowany stół roboczy,
 • wysokość warstwy: 0,2 mm,
 • łączność bezprzewodowa,
 • możliwa łączność USB,
 • kompatybilna z urządzeniami z systemami Android, iOS, Windows,
 • średnica filamentu: 1,75 mm,
 • obsługiwane filamenty: PLA, ABS oraz inne,
 • obsługa przez aplikację PocketMaker,
 • obsługa za pomocą oprogramowania opensource’owego.

Źródło: www.ingiegogo.com

Udostępnij.

O autorze

Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.