IKEA jest rajem dla wielbicieli wszelkiego rodzaju zestawów DIY. Jeśli dodatkowo są oni fanami drukarkowych zestawów DIY lub jeśli po prostu kupili gotową, skalibrowaną drukarkę, to mogą przy jej pomocy ubogacić zakupione w szwedzkim markecie przedmioty, wprowadzając w nich szereg modyfikacji, lub nawet przekształcając je w coś zupełnie innego, obiegającego od koncepcji projektanta.

Na popularnych serwisach z gotowymi do druku modelami 3D, znaleźć można sporo ciekawych projektów pozwalających „zhackować” meble oraz inne przedmioty, które możemy zakupić w sklepach IKEA. Poniżej przedstawiam kilka najciekawszych tego typu pomysłów:

Hermetyczny pojemnik na przechowywanie filamentu

1a

Na początek coś co może się przydać każdemu drukarzowi 3D. Pojemnik do przechowywania szpul na filament, który jest jednocześnie jego podajnikiem, bezpośrednio do drukarki.

1b

Czego potrzebujemy?

  1. Pojemnik SAMLA,
  2. Wieczko do tego pojemnika,
  3. Pliki z Thingiverse,
  4. Tubę/rurę o średnicy 32 mm,
  5. Śruby: 6x M4x8, do tego sześć nakrętek i podkładek M4.

Lampa meduza

2b

Może i ta lampa nie trafi w gusta każdego, ale docenić trzeba pomysł i wykonanie autora. Lampa może być świetnym prezentem dla babci, bo takie jest moje pierwsze skojarzenie, w momencie, gdy zobaczyłem ją pierwszy raz: pasuje do domu babci, albo jako dekoracja w stylu lat dwudziestych.

2a

Czego potrzebujemy?

  1. Podstawa lampy stołowej HEMMA,
  2. Pliki do druku z Thingiverse.

Dozowniki do przypraw

3a

Jeśli przyprawy przechowujecie w oryginalnych torebkach, a szafkę obok wypełnioną po brzegi macie kieliszkami, to w kilka chwil, możecie samodzielnie przygotować dozowniki do przypraw. Nie dość, że proste, to jeszcze wielofunkcyjne.

Czego potrzebujemy?

  1. Kieliszki POKAL,
  2. Pliki z Thingiwerse.

Świnka skarbonka

4a

Jeżeli wraz z kieliszkami POKAL kupiliście szklanki z tej samej serii, to możecie zrobić sobie z jednej z nich praktyczną świnkę skarbonkę. Projekt prezentuje się naprawdę okazale i z pewnością spodoba się Waszym znajomym, więc lepiej wydrukować od razu kilka sztuk.

4b

Czego potrzebujemy?

  1. Szklanki POKAL,
  2. Pliki z My Mini Factory.

Wyciskarka do cytrusów

5a

Na tę samą szklankę można wydrukować sobie dedykowany wyciskacz do cytrusów, dzięki któremu możemy produkować świeży sok, bezpośrednio do szklanki, z której zamierzamy go pić.

5b

Czego potrzebujemy?

  1. Szklanki POKAL,
  2. Pliki z My Mini Factory.

Wiele innych ciekawych projektów ze szklanką POKAL w tle znajdziecie tutaj.

Statyw na kamerkę internetową

6a

Dzięki temu statywowi Wasza kamerka internetowa stanie się bardziej „mobilna”, przez co uzyskacie dużo większą swobodę regulacji jej położenia. Patent ten można też wykorzystać do kręcenia filmików timelapse z Waszych wydruków. Uchwyt przystosowany jest do popularnej kamerki Logitech C910.

6b

Czego potrzebujemy?

  1. Lampka TERTIAL,
  2. Kamerka internetowa Logitech C910,
  3. Pliki z Thingiverse,
  4. Śruby: 2 szt. M3x16 oraz 1 szt. M3x25, do tego nakrętki 3 szt. M3.

Lampa spaghetti

7a

Przy minimalnym nakładzie finansowym możemy zrobić coś naprawdę imponującego. Być może lampa nie daje zbyt dużo światła, ale dodaje +10 do statystyk designu naszego pomieszczenia.

Czego potrzebujemy?

  1. Słoik KORKEN,
  2. Zwis sufitowy HEMMA,
  3. Makaron typu spaghetti
  4. Pliki z My Mini Factory.

Sanki, czy rowerek?

8a8b

Na koniec mój faworyt, czyli taboret w roli głównej. Posiadając jego dwie sztuki możemy przerobić je na sanki lub dziecięcy rowerek. Zdecydowanie najbardziej kreatywne projekty w całym zestawienia. Żałuję, że nie mam sklepu IKEA pod ręką, bo już bym pewnie z niego wracał z dwoma zestawami DIY do budowy taboretów.

8c

Co potrzebujemy?

  1. Dwa taborety FROSTA,
  2. Pliki z Thingiverse: rowerek i sanki,
  3. Instrukcja wraz z lista potrzebnych rzeczy znajduję się dla rowerka tutaj, a dla sanek tutaj.

Jeśli znacie jakieś inne, godne polecenia projekty, to zachęcam do podzielenia się nimi w komentarzach.

Źródło: www.3dprint.com
Zdjęcia: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

3 Comments

  1. Całkiem niezły jest ten patent z pojemnikiem na filament. Tu też można znaleźć pomysły na zchakowanie produktów Ikei: http://www.ikeahackers.net/category/hacks/3d

  2. skarbona fajna 😀

  3. Wreszcie coś dla mnie, fanki IKEA 😉

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D