W ubiegłym tygodniu miałem okazję wziąć udział w wydarzeniu RAPID 2016 Conference & Exposition zorganizowanym przez  SME i TCT. Odbywało się ono w moim rodzinnym mieście – Orlando w stanie Floryda.  To ogromny show, podczas którego prezentują się zarówno debiutanci, jak i starzy wyjadacze zajmujący się technologiami przyrostowymi. Uczestnicy RAPID 2016 mogli wziąć udział w wielu niesamowitych pokazach, uwagę mediów skupiła jednak długo wyczekiwana drukarka firmy HP, korzystająca z technologii Multi Jet Fusion (MJF). Technologia ta, w porównaniu do innych drukarek 3D dostępnych na rynku, ma być 10 razy szybsza. Według producenta, ma ona również zmniejszyć koszty produkcji części o połowę.

Firma HP zasoczyła podwójnie, prezentując dwie drukarki 3D – HP Jet Fusion 3D 3200 oraz HP Jet Fusion 3D 4200. Urządzenia korzystają z materiałów wielokrotnego użytku oraz mają wbudowaną otwartą platformę roboczą. Technologia MJF gwarantuje nieograniczone możliwości wyboru kolorów i materiałów. HP uchyliło również rąbka tajemnicy, prezentując swoją komplementarną stację procesową i licznych partnerów, którzy współtworzą nowe materiały do druku.

Maszyna z serii 4200 jest już dostępna w sprzedaży, a jej dostawy są przewidziano na październik 2016. Cena urządzenia (wraz ze stacją procesową) to 155.000 $. Chociaż technologia MJF zachwyciła większość odwiedzających, to nie była ona jedyną zaskakującą nowością zaprezentowaną podczas RAPID.

Kolejną atrakcją wartą uwagi był pokaz mody francuskiej firmy Sculpteo, podczas którego można było zobaczyć jak daleko mogą zajść technologie przyrostowe. Publiczność mogła podziwiać projekty takich sław: Anastasia Ruiz, Rachel Nhan, Sabina Saga, Danit Peleg czy Anouk Wipprecht, w całości wykonane dzięki drukowi 3D.

Przebojami show były również nowe drukarki 3D, takie jak choćby ulepszona wersja open-sourcowego LulzBota TAZ 6. Natomiast izraelska firma Xjet zaskoczyła swoją najnowszą technologią NanoParticle Jetting, dedykowaną dla przemysłu. Zademonstrowała testową wersję urządzenia drukującego ze stali chirurgicznej i srebra.  Firma planuje wprowadzić je do sprzedaży na początku 2017 r.

RAPID to również gratka dla dużych graczy przemysłowych, działających od lat na rynku. Z myślą o nich firma EnvisionTEC przedstawiła swoją gigantyczną drukarkę 3D – SLCOM 1 3D. Jest to pierwsza maszyna industrialna, która może drukować z tkanin. Z kolei 3D Systems zaprezentowało urządzenie ProX DMP 320 – drukarkę 3D wykonaną z metalu, bazującą na technologii opracowanej przez belgijską firmę LayerWise.

Ważnym wydarzeniem podczas RAPID było wręczenie corocznej nagrody branżowej SME Additive Manufacturing Industry Achievement Award. W tym roku otrzymał ją doktor Hans J. Langer, założyciel oraz CEO EOS GmbH, za wpływ, jaki jego firma ma na cały przemysł technologii przyrostowych. SME towarzyszyła również wielu firmom i instytucjom w pracach nad skanem 3D (wykonanym przez FARO Technologies, Inc.) statku Orion z pobliskiej stacji NASA im. Kennedy’ego Space Center, którego replikę drukowano na żywo w showroomie.

Patrząc na nowości zaprezentowane podczas konferencji można powiedzieć, że producenci dążą do tworzenia kompleksowych rozwiązań. RAPID 2016 największe zainteresowanie uczestników wzbudził druk 3D z metalu oraz nowe technologie, pozwalające na przyspieszenie całego procesu druku, co jest niezmiernie istotne dla rozwoju transportu, mody czy medycyny.

Źródło: TCT Magazine & SME

Tyler Koslow
Tyler jest freelancerem tworzącym treści dla portali internetowych o tematyce nowych technologii oraz firm wywodzących się z tej branży. Współpracował m.in. z 3DPrint.com, 3D Printing Industry, Dell, Brooklyn Magazine i Equity Arcade. Na co dzień mieszka na Brooklynie w NYC, lecz ma polskie korzenie.

    Comments are closed.

    You may also like