Większość z Was zna pewnie markę Polaroid. Kojarzona jest ona przede wszystkim z aparatami fotograficznymi z możliwością natychmiastowego wydrukowania zdjęcia. W latach 90-tych marka ta była naprawdę popularna. Sam pewnie wygrzebałbym gdzieś, w jakimś albumie z tamtych czasów, niejedno zdjęcie zrobione Polaroidem. Niestety firma nie przetrwała próby czasu i odniosła druzgoczącą klęskę w walce z aparatami cyfrowymi. W 2007 roku przestała produkować aparaty, a kilka lat później ogłosiła upadłość, by po jakimś czasie wrócić po restrukturyzacji pod tym samym szyldem.

Przeglądając obecną stronę marki Polaroid można być zaskoczony mnogością urządzeń, jakie firma posiada w swojej ofercie. Znajdziemy tam między innymi aparaty fotograficzne, kamery, kamery sportowe, tablety, telewizory, sprzęt audio, a nawet bluzy i koszulki.

Do bogatej oferty dołączyć można zaprezentowaną właśnie na targach CES 2016, drukarkę 3D ModelSmart 250S. Z pewnością jest to jedno z największych zaskoczeń zaprezentowanych w Las Vegas, nie tyle z powodu zastosowania jakichś rewolucyjnych technologii, a ze względu na to, że nikt się po prostu po Polaroidzie nie spodziewał tego typu urządzenia. Jest to drukarka Plug and Play z automatyczną kalibracją stołu oraz wbudowaną kamerę WiFi, za pomocą której możemy, przy użyciu specjalnej aplikacji na smartfona, zdalnie obserwować przebieg wydruku. Zdejmowany, szklany stolik ułatwia natomiast ściąganie z niego wydruków.

Drukarka 3D charakteryzuje się polem roboczym o wymiarach 250x150x150 mm, rozdzielczością druku w zakresie 50-350 mikronów oraz zalecaną prędkością druku w przedziale 20-100 mm/s. Wydruki wykonujemy z filamentu o średnicy 1,75 mm.

Polaroid sygnuje również swoją marką oprogramowanie do modelowania 3D, o nazwie Polaroid Prep, które zostało stworzone przy współpracy z Environmental Business Products Ltd.  Firma ta produkuje też dla nich, dostępne w dziewięciu kolorach, kartridże z filamentem PLA oraz z filamentem „drewnianym”. ModelSmart 250S, najprawdopodobniej nie posiada grzanego stołu (materiały marketingowe nie zawierają żadnej wzmianki na ten temat, a w kompatybilnych materiałach do druku podane są tylko PLA i Wood).

Drukarka 3D wyróżnia się z pewnością bardzo ciekawym wzornictwem, z charakterystyczną dla marki tęczą, biegnącą po całym jej obwodzie. Model trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku. Początkowo będzie dostępny tylko w piętnastu europejskich państwach.

Źródło: www.3dprint.com, www.howpolaroidareyou.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like