Polska premiera nowej drukarki 3D MakerBot Replicator Z18

6

Marki MakerBot nikomu przedstawiać nie trzeba – to jeden z najbardziej renomowanych producentów desktopowych drukarek 3D. Nic więc dziwnego, że cała społeczność skupiająca się wokół druku 3D z niecierpliwością czeka co przyniesie kolejny biurkowy model korporacji Statatys. Rodzina Replicator`ów powitała niedawno swojego młodszego (większego) brata – model Replicator Z18. Drukarka 3D miała swoją światową premierę już jakiś czas temu. Ja wybrałem się na jej polski odpowiednik do Krakowa na premierowy pokaz organizowany przez firmę CadXpert – jedynego oficjalnego resselera MakerBot w Polsce.

Konferencja organizowana przez Krakowian odbyła się w Hotelu SWING. Oprócz premiery zawierała jeszcze szereg tematów pobocznych, nie koniecznie związanych bezpośrednio z drukiem 3D, które po prostu pominę. Około południa „na scenie” pojawili się przedstawiciele firmy CadXpert – Piotr Gurga oraz  Maciej Dukat. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego omówienia aktualnych i cały czas jak najbardziej topowych modeli czwartej i piątej generacji – Replicator 2 oraz Replicator 2X. Ciekawostką wartą przytoczenia jest wyjaśnienie przez Macieja Dukata genezy nazwy 2X, która oznacza nic innego jak „experimental„. Omówiono pokrótce najważniejsze cechy urządzeń, parametry oraz znane już różnice – a najważniejszą z nich, różnica w materiale drukowania. Replicator 2 drukuje „jedynie” z PLA natomiast Replicator 2X zarówno z PLA jak i ABS.

Z18 Premiera 02

Słowo „jedynie” umieściłem w cudzysłowie z premedytacją, dlatego, że jako osoba mająca bądź co bądź (blade) pojęcie wiem, że drukarki 3D, zwłaszcza biurkowe póki co nie zastąpią nam form wtryskowych – a tak niektórzy użytkownicy je postrzegają. Producenci cały czas dają użytkownikom do zrozumienia, że drukarki desktopowe mają jednak wciąż wiele ograniczeń w druku, służą głównie do szybkiego prototypowania, a defaultowym tworzywem drukowania nie jest materiał przemysłowy jakim jest ABS, a surowiec wymyślony specjalnie na tą okazję – PLA.

Z18 Premiera 03

Po tym krótkim wstępie nadeszła godzina zero – moment na który wszyscy uczestnicy konferencji (a przynajmniej ja) z niecierpliwością czekali. Mikrofon został przekazany Piotrowi Gurga i zdjęto tkaninę pod którą skrywała się drukarka MakerBot Replicator Z18. Drukarka 3D znacząco wyróżnia się na tle poprzedniczek nie tylko gabarytami ale i jakością budowy oraz wysokiej klasy materiałów użytych do jej wykończenia.

Z18 Premiera 04

Nowy model drukarki wprowadza pewne zmiany w użytkowaniu. MakerBot chce postawić na jeszcze lepszą jakość wydruków oraz większy komfort użytkowania. Producent idzie za potrzebą zrodzoną przez konsumentów. Nie chcąc tracić na jakości wydruków i problemów przy drukowaniu dużych obiektów, powiększa pole robocze które zamknięte jest od teraz w szczelnej, oszklonej, klimatyzowanej komorze, w której urządzenie utrzymuje stałą temperaturę.

Garść najważniejszych parametrów technicznych drukarki podawanych przez producenta:

  • wymiary pola roboczego 305 x 305 x 457 mm,
  • podgrzewana komora,
  • szklana platforma robocza,
  • zautomatyzowany proces kalibracji platformy roboczej (wreszcie!),
  • 3,5 calowy kolorowy panel LCD,
  • wbudowana kamera do monitorowania procesu wydruku,
  • łączność USB (w tym obsługa pendrive), Ethernet oraz Wi-Fi

Do tego MakerBot deklaruje, że drukarka 3D zapewnia jeszcze większą rozdzielczość wydruków. Jeśli interesuje Was kwestia ceny to urządzenie zostało wycenione na 29 000 PLN.

Jak sprawi się nowe urządzenie od Stratatysa? To zapewne w niedługim czasie zweryfikuje rynek i użytkownicy. Ja pomimo szeregu udogodnień na razie nie będę nudził szefa o nowy model tylko odpalam swojego Replicatora 2 i wybieram – bulid from SD.

DODAJ KOMENTARZ:

6 komentarzy

  1. Avatar

    Nowy redaktor jest kolegą ze studiów ;] Mateusza pozdrawiam i życzę udanej zabawy z Replicatorem ;]

Leave A Reply