W miniony wtorek, 20 lutego br. w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Biblioteczno-Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej, przy Al. Powstańców Warszawy 12,odbyła się konferencja „INDUSTRY 4.0 – innowacyjne aplikacje dla przedsiębiorstw„, organizowana przez Politechnikę Rzeszowską i Krajowy Klaster INDUSTRY 4.0. Na konferencji spotkali się przedstawiciele przemysłu i świata nauki, a jej celem była integracja przedsiębiorców chcących wdrażać rozwiązania Przemysłu 4.0 w strukturach swoich firm. Podczas wydarzenia, uczestnicy mieli także okazję zobaczyć na żywo SondaSys – pierwszą polską przemysłową drukarkę 3D typu SLS.

Urządzenie zostało opracowane w latach 2014 – 2017 przez zespół wywodzący się z firm Solveere i SLVR oraz przy wsparciu naukowców Politechniki Rzeszowskiej. Jej światowa premiera miała miejsce w zeszłym roku na targach formnext we Frankfurcie nad Menem. W tym roku, SondaSys zdobyło nagrodę główną w kategorii Najlepsza Nowa Polska Drukarka 3D 2017 Roku w plebiscycie branżowym CD3D, a sam producent zdobył tytuł Najlepszej Nowej Polskiej Firmy 2017 Roku. Drukarka 3D znalazła już pierwszych nabywców w Polsce i zagranicą.

Cechą charakterystyczną urządzenia jest zmienna geometria stołu roboczego, aktywna optyka oraz otwarty system materiałów eksploatacyjnych. Tydzień temu SondaSys informowało o nawiązaniu ścisłej współpracy z czołowym producentem poliamidowych proszków wykorzystywanych w technologii SLS na świecie, niemieckim koncernem Evonik Industries.

Oprócz SondaSys, podczas konferencji zaprezentowano m.in. pierwsze polskie laboratorium szybkiego reagowania Calibron firmy GC ENERGY z Rzeszowa. Laboratorium służy do mobilnego serwisowania różnego rodzaju systemów energetycznych, w tym również w przedsiębiorstwach strategicznych jak np. gazoport w Świnoujściu. Ma możliwość serwisowania automatyki przemysłowej, aparatury pomiarowej zarządzającej procesami technologicznymi, urządzeń telekomunikacyjnych, sieci światłowodowych i strukturalnych aż po sieci średniego i niskiego napięcia.

Co ważne i co często podkreślano podczas konferencji, obydwa innowacyjne produkty zostały opracowane w całości przez polskie firmy i rodzimą myśl technologiczną.

Zdjęcia: Maciej Brzana, Foto Kreation

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like