Polymaker to chiński producent filamentu do drukarek 3D, który skutecznie walczy ze stereotypem niskiej jakości tworzyw pochodzących z Państwa Środka. Jego produkty wyróżniają się wysoką jakością oraz przede wszystkim różnorodnością. W ofercie firmy znajdziemy niemal wszystkie najważniejsze dla rynku FDM materiały, w tym chociażby rzadko spotykany filament do wykonywania form do odlewów. Polymaker to jednak nie tylko tworzywa, ale też urządzenia wykorzystywane w procesie druku 3D. Rok temu na rynek trafił na przykład wygładzający wydruki Polysher, a w zeszłym tygodniu specjalny pojemnik do przechowywania filamentu w warunkach pozbawionych wilgotności.

Odpowiednie warunki przechowywania filamentu mają znaczący wpływ na jakość wykonywanych wydruków oraz, w niektótych przypadkach, mogą doprowadzić do ich niepowodzenia. Jednym z kluczowych warunków dla uzyskania wysokiej skuteczności oraz powtarzalności w tym zakresie jest więc środowisko pracy. Duża, przekraczająca 20%, wilgotność powietrza może powodować znaczne pochłanianie cząsteczek wody przez niezabezpieczony filament. W czasie druku przejawia się to wówczas gotowaniem się tworzywa w głowicy, czego efektem są pęcherze powietrza oraz słabo sklejone ze sobą kolejne warstwy modelu.

Zjawisko to dotyka przede wszystkim materiałów o wysokich właściwościach higroskopijnych, takich jak przede wszystkim PVA i Nylon, ale nie omija też tworzyw mniej absorbujących wodę, jak PLA, czy ABS. Problem ten jest znany od dawna, dlatego też sporo firm oferowało już urządzenia do przechowywania lub osuszania filamentu. Część z nich bazowało na rozwiązaniach znanych z popularnych i tanich suszarek do grzybów i owoców.

Swoich sił w tym temacie postanowił spróbować też gigant z branży produkcji filamentów, czyli chiński Polymaker. Ich produkt to PolyBox, który przede wszystkim zapobiega, a w nieco mniejszym stopniu niweluje efekty działania wilgoci. Chodzi o to, że urządzenie nie zostało wyposażone w żadne grzałki i nie podgrzewa powietrza wewnątrz pojemnika. Zamiast tego natomiast, na dnie pudełka znajduje się duża torebka desykantu pochłaniającego wilgoć. Jest to rozwiązanie tanie i skuteczne, ponieważ torebki te można suszyć oraz wykorzystywać wielokrotnie. Dodatkowym atutem urządzenia jest zamontowany na jego obudowie termohigrometr, pozwalający na stałą kontrolę panującej wewnątrz temperatury oraz wilgotności.

PolyBox skonstruowano tak, aby pomieścił dwie standardowe lub jedną dużą szpulę na filament. Każda z nich umieszczana jest na niezależnych, łożyskowanych prowadnicach, dzięki czemu każda może zasilać inną drukarkę 3D. Urządzenie posiada również sześć różnie rozmieszczonych otworów wyprowadzających, dzięki czemu tworzywo może być podawane pod najlepiej dostosowanym dla danej drukarki 3D kątem. Dla większej izolacji od warunków otoczenia, w zestawie znajdziemy również przewody teflonowe, chroniące podawany filament w drodze do ekstrudera.

PolyBox jest już dostępny w sprzedaży i można go nabyć za 69,99 $.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like