Druk 3D z żywic światłoutwardzalnych zyskuje coraz większe grono zwolenników zarówno z uwagi na różnice i przewagi względem popularnej techniki druku 3D z termoplastów – FDM / FFF, jak i coraz przystępniejsze ceny samych urządzeń oraz materiałów eksploatacyjnych (jeszcze 3-4 lata temu przeciętny próg wejścia w technologię fotopolimerową stał na poziomie kilkudziesięciu tysięcy PLN). Niemniej jednak to wciąż specyficzny proces technologiczny, a jedną z jego kluczowych cech jest złożony post-processing wydrukowanych detali.

Żywicę światłoutwardzalną możemy fotopolimeryzować na kilka sposobów – wiązką lasera (technika SLA), światłem emitowanym przez projektor (technika DLP), lub ekran LCD (technika UV LCD). Jednakże bez względu jak żywica zostanie naświetlona, efekt końcowy jest ten sam – wydrukowany model ma na swojej powierzchni resztki żywicy, które musimy usunąć.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest kąpiel wydruków 3D w alkoholu izopropylowym (IPA). Jest to czynność wymagająca zachowania odpowiednich warunków i procedur. IPA jest łatwopalne i ma drażniący zapach, który przy dużej ekspozycji na opary, może doprowadzić do zatrucia. Wymaga używania rękawiczek ochronnych, ponieważ podrażnia skórę. Jednakże kąpiel wydruków w alkoholu izopropylowym niesie ze sobą jeszcze jedno dość istotne wyzwanie – w czym ją przeprowadzać…?

Jesienią 2018 roku Zortrax zaprezentował swoją pierwszą fotopolimerową drukarkę 3D – Inkspire. Wraz z nią, do sprzedaży trafiła dedykowana myjka do wydruków 3D – Zortrax Ultrasonic Cleaner. To bardzo proste urządzenie istotnie ułatwia pracę z drukarką 3D. Poniżej prezentuję specyfikę pracy z myjką, a w szczególności jej najbardziej wymagający fragment w postaci czyszczenia pojemnika na żywicę.

Myjka przychodzi w niewielkim, kartonowym pudełku. Jest bardzo mała – idealnie dopasowana do gabarytów poszczególnych elementów Inkspire, które będziemy kąpać w IPA.

Z tyłu ma włącznik sieciowy, a z frontu przycisk uruchamiający oraz licznik czasu pracy.

Modele możemy kąpać na dwa sposoby – albo zanurzamy stolik z wydrukami, albo odczepiamy je wkładamy je bezpośrednio do myjki. W tym drugim wypadku należy uważać, żeby wpadający do myjki wydruk nie „wychlapał” nam niechcący IPA na zewnątrz… Najlepiej zdjąć modele poza myjką – nie polecam robić tego nad nią (wspomniany efekt „chlapania„).

Po uruchomieniu myjki zaczyna ona wibrować i podgrzewać alkohol do temperatury ok. 40°C.

Po zakończonej kąpieli wydruk należy wyjąć (tylko w rękawiczkach!) i osuszyć (najlepiej na ręcznikach papierowych lub chusteczkach higienicznych).

Resztki żywicy zalegające na dnie myjki

WAŻNE! Długa ekspozycja wydruku na alkohol izopropylowy może spowodować jego odkształcenie! Jeżeli kąpiel trwa 10 minut, to detal należy wyjąć z myjki po 10 minutach. Pozostawienie go na kilka godzin może zakończyć się zniszczeniem wydruku.

Samo czyszczenie wydruków jest banalne – bardziej problematyczne jest czyszczenie zbiornika z żywicą. Robimy to w chwili, gdy zmieniamy żywicę na inny kolor lub gatunek. Do zmiany będą potrzebne butelka z- lub po- żywicy, lejek jaki jest dostarczany przez Zortrax z drukarką 3D i filtr, przez który będziemy ją przelewać. Na rękach musimy mieć założone obowiązkowo rękawiczki! Dobrze jest też profilaktycznie wyłożyć podłoże, na którym będziemy przelewać żywicę papierem lub innym materiałem jednorazowego użytku (na wypadek gdyby ulała nam się żywica, bądź alkohol izopropylowy, którym będziemy czyścić zbiornik).

Zdejmujemy pokrywę drukarki 3D i odkręcamy dwie śruby mocujące zbiornik z żywicą do obudowy.

Żywicę zlewamy do butelki, a sam pojemnik wkładamy do myjki.

Po wypłukaniu żywicy, czyścimy (DELIKATNIE!) folię tworzącą dno zbiornika. Najpierw chusteczkami lub ręcznikiem papierowym nasączonym IPA, a po obeschnięciu zbiornika szmatką (np. taką jak do czyszczenia szkieł okularów).

Później proces powtarzamy ze stołem.

Gdy zbiornik i stół są czyste (i wysuszone z IPA!), montujemy je z powrotem na drukarkę 3D.

Wlewamy żywicę (ja zastąpiłem szarą – białą).

W poprzednim artykule opisywałem kalibrację drukarki 3D – powtarzamy ten proces (luzujemy stół na ramieniu i przeprowadzamy procedurę zgodnie z instrukcjami na wyświetlaczu).

ZOBACZ: Zortrax Inkspire – unboxing i pierwsze uruchomienie

Gdy wszystko jest gotowe – uruchamiamy kolejny wydruk!

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like