Premiera ProX™500 Plus w Centrum Druku 3D Kieleckiego Parku Technologicznego – największej drukarki 3D drukującej w technologii SLS 3D Systems w Europie

3

W połowie kwietnia tego roku informowaliśmy, iż Kielecki Park Technologiczny podpisał umowę z 3D Lab – oficjalnym dystrybutorem profesjonalnych maszyn 3D Systems w Polsce, na zakup i instalację drukarki 3D ProX™500 Plus drukującą w technologii SLS. Drukarka 3D stanęła w nowo utworzonym Centrum Druku 3D Kieleckiego Parku Technologicznego, będąc równocześnie pierwszą tego typu instalacją w Europie. ProX™500 Plus posiada obszar roboczy na poziomie aż 38,1 x 33 x 45,7 cm, a grubość drukowanej warstwy to 0,08 – 0,15 mm. W połowie września, w siedzibie Kieleckiego Parku Technologicznego odbyła się konferencja poświęcona temu wydarzeniu, a my mieliśmy przyjemność w niej uczestniczyć. Oto relacja z tego wydarzenia…

Centrum Druku 3D Kieleckiego Parku Technologicznego jest jednym z najbardziej nowatorskich centrów tego typu w kraju. Jego oferta jest skierowana do przedsiębiorców, projektantów i biur konstrukcyjno-projektowych z kraju i zagranicy. Dzięki wykorzystywaniu technologii SLS, modele wydrukowane w Kielcach mogą być z powodzeniem zamawiane przez takie branże jak przemysł tworzyw sztucznych, motoryzacja, elektronika, medycyna, wzornictwo przemysłowe, architektura, lotnictwo, a nawet kosmonautyka czy przemysł zbrojeniowy.

ProX™500 Plus to imponująca rozmiarami maszyna, drukująca w technologii SLS. Pod względem obszaru roboczego jest największym urządzeniem tego typu w ofercie 3D Systems, a kielecka inwestycja jest pierwszym przypadkiem jej instalacji w Europie. Oprócz samej drukarki 3D, integralną częścią całego zestawu jest stacja do czyszczenia gotowych wydruków oraz ich wstępnej obróbki.

Centrum Szybkiego Prototypowania 1

Maszyna znajduje się w dedykowanym pomieszczeniu, w którym utrzymywana jest zawsze ta sama temperatura i wilgotność powietrza. W zestawie są dwa kontenery robocze, w których drukowane są wydruki. Po zakończonej pracy kontener wyjmuje się z maszyny i odstawia do wystygnięcia. W zależności od tego jak bardzo jest on zapełniony, czas stygnięcia może trwać od jednego do trzech dni. Producent zaleca nie otwieranie go do momentu, aż temperatura nie osiągnie ok. 50°C. Dzięki temu iż kontenery są dwa, maszyna może pracować w sposób ciągły – gdy jeden kontener stygnie, w drugim drukowane są kolejne modele.

Centrum Szybkiego Prototypowania 3

Duże gabaryty obszaru roboczego maszyny pozwalają na drukowanie bądź to dużych modeli, których maksymalna wielkość jednego z boków wynosi ponad 40 cm, bądź krótkich serii mniejszych obiektów. Teoretycznie, w ciągu jednego tygodnia ProX™500 Plus jest w stanie wydrukować od kilkudziesięciu – do kilkuset modeli, zróżnicowanych pod względem wielkości.

Centrum Szybkiego Prototypowania 9

Co ciekawe, w trakcie trwającego procesu druku 3D, można dokładać kolejne modele do wydrukowania. Jeżeli komora robocza jest zapełniona np. w 60% na wysokość, a drukarka 3D wydrukowała np. dopiero połowę z tego co ma zadane, można dołożyć następne modele, które zwiększą zakres wykorzystania komory roboczej o kolejne 40%. Jest to o tyle przydatna funkcjonalność, iż wydruki, które trwają kilka dni z rzędu mogą być uzupełniane o kolejne np. dzień lub dwa po rozpoczęciu pracy przez urządzenie.

Po zakończonym wydruku, kontener z wydrukami jest przewożony specjalnym wózkiem na stół do post-processingu, gdzie po wystygnięciu jest otwierany, a cały blok proszku z wydrukami wyjmowany. Operator maszyny czyści modele z niespieczonego proszku wydobywając je na światło dzienne i rozdzielając. Kolejnym krokiem jest dodatkowe oczyszczenie ich za pomocą sprężonego powietrza w oddzielnym urządzeniu, będącym składowym całego zestawu. Niespieczony proszek może być w dużym stopniu użyty ponownie.

Gotowe wydruki są imponujące, chociaż… są to w dalszym ciągu tylko i wyłącznie wydruki z tworzywa sztucznego. Niemniej jednak ich przewagą nad FDM jest oprócz możliwości drukowania skomplikowanych geometrii zachowywanie bardzo dokładnej tolerancji wymiarowej. Wszystko to za sprawą utrzymywania materiału i wydruków w stałej, wysokiej temperaturze – najpierw we wnętrzu maszyny, a potem w kontenerze w trakcie stygnięcia. Ten ostatni etap ma równie ważne znaczenie dla jakości otrzymywanych wydruków jak samo drukowanie. To dlatego tak ważnym jest, aby utrzymywać stałą temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu, w którym znajduje się i maszyna i stół do obróbki i oczyszczania wydrukowanych modeli 3D.

Centrum Szybkiego Prototypowania 15

Prezentacja samej maszyny nie była jedynym wydarzeniem tego dnia. Podczas konferencji, gdzie prezentowano maszynę oraz koncepcję całego projektu, ze swoimi wykładami wystąpili: Anna Wróblewska – partner i szef poznańskiego Concordia Design Consulting, Katarzyna Izydorek – dyrektor Departamentu Projektów Europejskich Grupy VOX oraz moja skromna osoba.

Centrum Szybkiego Prototypowania 14

Pani Anna Wróblewska zaprezentowała wykład poświęcony zagadnieniu tworzenia marki przedsiębiorstwa przez wykorzystanie designu. Na przykładzie szeregu realizacji, których była autorstwem wspólnie z Concordia Design Consulting, opisywała sposoby kreacji różnego rodzaju marek oraz korzyści jakie jej klienci na tym zyskiwali. Ponadto, prezentowała całą koncepcję budowy świadomości konsumentów i odbiorców produktów firm i przedsiębiorstw poprzez skupieniu się na marce.

Centrum Szybkiego Prototypowania 16

Pani Katarzyna Izydorek prezentowała z kolei sposoby w jaki firmy mogą pozyskać fundusze unijne oraz związane z nimi formy dofinansowania na potrzeby wdrożenia m.in. koncepcji prezentowanych przez Panią Wróblewską. Ta część konferencji spotkała się z największym zainteresowaniem uczestników, którzy po jej zakończeniu zadawali prowadzącej szereg szczegółowych pytań.

Centrum Szybkiego Prototypowania 17

Mój wykład został poświęcony technologii druku 3D w ujęciu przemysłowym. Prezentowałem aktualną sytuację na rynku druku 3D na świecie, perspektywy jego wzrostu i rozwoju oraz obszary w jakich jest ona w tej chwili najczęściej wykorzystywana.

Oprócz w/w trójki prelegentów, na konferencji byli obecni również przedstawiciele firmy 3D Lab – dystrybutora maszyn 3D Systems, którzy po części wykładowej opowiadali uczestnikom wydarzenia o możliwościach jakie daje zarówno technologia druku 3D jak i SLS, która jest na wyposażeniu Centrum Druku 3D Kieleckiego Parku Technologicznego.

Z  usług kieleckiego Centrum Druku 3D Kieleckiego Parku Technologicznego skorzystają głównie firmy z branży produkcyjnej. Centrum ma już na koncie pierwsze zlecenia w postaci wykonania 30 prototypów produktów, zaprojektowanych podczas realizacji innego projektu Kieleckiego Parku Technologicznego – „Perspektywy RSI Świętokrzyskie – IV etap”. Za wykonane prototypy Park nie pobierał żadnego wynagrodzenia, co ma pomóc mu w wejściu na rynek oraz zaznajomieniu potencjalnych przyszłych klientów z możliwościami technologii SLS.

Centrum Druku 3D Kieleckiego Parku Technologicznego już działa i przyjmuje pierwsze zamówienia. Dzięki ProX™500 Plus klienci mogą być pewni, iż otrzymane wydruki będą stały na odpowiednio wysokim poziomie.

DODAJ KOMENTARZ:

3 komentarze

  1. Avatar
    Beata Woskowicz on

    „Niespieczony proszek może być w dużym stopniu być użyty ponownie.” – o jedno „być” za dużo 🙂

  2. Avatar

    Super! Najwieksza w Europie drukarka w Kielcach… ciekawe czy bedzie za co ja utrzymac jak dotacja z Unii sie skonczy. Czy kieleckie firmy bedzie stac na druk z drogich amerykanskich materialow…? A moze te pieniadze lepiej bylo spozytkowac na samodzielne zbudowanie drukarki 3d i rozwoj nowych materialow (za ta kwote zakupu moznaby utrzymac kilkadzisiat etatow inzynierow przez 2 lata). Przeciez w Kielcach sa zdolni inzynierowie… patrz np. tworcy Gaji…
    Polacy zastanowcie sie co robicie – dotacje wracaja na Zachod… czy nie mozna ich lepiej spozytkowac na rozwoj technologii w Polsce?