Dziś na całym świecie, o godzinie 17:00 polskiego czasu zostanie zaprezentowana nowa odsłona trzeciej generacji drukarek 3D Ultimakera. Polska premiera odbywa się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, w majestatycznej Sali Rudniewa, a jej organizatorem jest główny dystrybutor Ultimakera w kraju – get3D. Jesteśmy już na miejscu i czekamy na oficjalne rozpoczęcie wydarzenia.

get3D przygotowało dla gości zebranych w Sali kilka prelekcji – jedna z nich, poświęcona obszarom wykorzystania technologii przyrostowych w przemyśle, będzie prowadzona przeze mnie. Wśród pozostałych prelegentów są m.in. Mirosław Jaskułowski – prezes Stowarzyszenia Polskiej Branży Druku 3D i Adam Kozubowicz – prezes get3D. Jest też przedstawiciel Ultimakera.

19:15 – Zdjęcia wydruków z PVA:

u3-premiere-10 u3-premiere-11 u3-premiere-12

18:45 – WAŻNE! Jeśli chodzi o materiał podporowy to drukujemy tylko w następujących konfiguracjach: PLA+PVA, Nylon+PVA oraz PET+PVA. ABS możemy drukować tylko oddzielnie lub w połączeniu z innym ABS…

18:30 – A tak wyglądają nowe głowice drukujące i prowadzenie filamentu.

u3-premiere-01

u3-premiere-02

18:25 – kolejne nowości: komunikacja przez WiFi (również USB i Ethernet), autopoziomowany stół roboczy oraz dedykowane filamenty z NFC. Po założeniu oryginalnej rolki filamentu Ultimakera, drukarka 3D rozpoznaje jego rodzaj, kolor oraz zużycie (oblicza to na podstawie wcześniejszego użytkowania).

18:20 – Głowice noszą nazwę Print Core i występują w dwóch rodzajach. AA służy do druku 3D z filamentów budulcowych (ABS, PLA, Nylon, PET), a BB służy do druku 3D z materiału podporowego. Jeżeli chcemy drukować z dwóch kolorów zakładamy dwie głowice AA. W zestawie dostajemy dwie głowice AA i jedną BB.

18:15 – Nowość – wymienne głowice drukujące.

u3-premiere-03

18:10 – Adam Kozubowicz zaczyna opowiadać o Ultimakerze 3

u3-premiere-05

17:50 – mój wykład. Jeszcze nie mam zdjęć 😉

17:35 – na scenie Mirosław Jaskułowski, prezes Stowarzyszenia Polskiej Branży Druku 3D

u3-premiere-08

17:30 – tak jak od dawna przepowiadano, są dwie głowice drukujące! Ale to oczywiście nie wszystko…

17:30 – jest! Ultimaker 3 i Ultimaker 3 Extended!

u3-premiere-06

17:15 – małe opóźnienie, ponieważ czekamy na komplet uczestników konferencji. Godzina 17:00 w centrum Warszawy nie sprzyja w zachowaniu punktualności.

16:50 – jesteśmy na miejscu

u3-premiere-07

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

17 Comments

  1. „autopoziomowany stół roboczy”
    Raczej: pomiar krzywizny stołu i kompensacja w trakcie druku.

    1. No może i tak, ale weź poprawkę że było pisane „na żywo” 😉

      1. Luz. 😉
        Ja po prostu jestem ostatnio bardzo cięty na nazywanie tego „autopoziomowaniem”.

  2. Niechałbym wyjść na zwykłego malkontenta ale całość nie wygląda zbyt specjalnie 🙁
    Przed chwilą miałem okazję oglądać ten „wyjątkowy wynalazek” w mateczniku ultimakera.
    Pomijając ładniejszą oprawę niż w kraju kwitnącego ziemniaka 🙂 to najciekawsza była niedziałająca drukarka, którą szybko wymieniono na nową już trochę działającą.
    Odnośnie atrakcji w Polsce, czy naprawdę Pan Mirosław 😀 był największą z nich? Biada nam oj biada.

    1. Na ostatnim/pierwszym?!? zdjęciu wygląda to jakby firma zwijała swoje podwoje a nie robiła premierę najnowszego produktu 😉 😉 😉

  3. No dobra, sama maszyna wygląda ładnie. Teraz pytanie jak z trwałością tych głowic i niezawodnością druku dwugłowicowego? Jak wygląda sprawa z jakością wydruków?

  4. Ej weźcie zacznijcie sami pisac te artykuły !!! Keyboard wariors tylko się czeapiacie jak nie artykułu to tego o czym jest pisane . Zapomnieliście dodać że droga ta drukarka i wogóle że na aliexpresie jest od miesiaca orginalna podróba za 200$ która nawet drukuje

  5. „PLA+PVA, Nylon+PVA oraz PET+PVA. ABS możemy drukować tylko oddzielnie lub w połączeniu z innym ABS”
    Ależ mi nowość 😛 Toż to od lat wiadomo. A ABS łączy się z podporowym HIPSem, który wypłukuje się w limonenie. Ech…

    Wymienić głowice, aby móc drukować podpory. Super wygodne dla użytkownika.

    Autokompensacja stołu – ile trwa? Bo jeśli tyle co w innej znanej z tego drukarce to nie wiem czy to atut…

    Swoją drogą – co w niej takiego wow? Nie chcę się pastwić, ale dwie głowice z materiałem podporowym w budżetowym FDM są od lat i działają dobrze. A Ultimaker wciąż dzięki bowdenowi wyklucza się z drukowania elastomerami. Otwarty, nawet bez domknięcia drzwiczek przed zimnymi podmuchami. Słabo. Spodziewałem się po otoczce, że będzie to coś większego.

    1. Dokładnie pompa była. Mogli zrobić coś w tylu robo https://ksr-ugc.imgix.net/assets/013/934/016/32d0f05cb28d12a8f8bf20e1248860e3_original.png?w=680&fit=max&v=1475263809&auto=format&lossless=true&s=81e02291c190c959aa2bf0245b2e1a9e które jest bardzo podobne mechanicznie do ulti jednak ultimaker dalej tkwi pomiędzy garażem a produktem produkowanym przemysłowo. Poprostu kilka gadżetów z rynku. Trochę słabo, mimo tego że lubię markę jako producenta i 3 lata temu ich drukarki były naprawdę w czołówce to dziś troszkę mało zaprezentowali.

      1. „Mogli zrobić coś w tylu robo” Masz na myśli ładne rendery i przedsprzedaż? 🙂 Już kilka firm robiło rewolucje w FDM… na papierze. Ulti idzie drogą ulepszania sprawdzonych rozwiązań. Szczerze mówiąc spodziewałem się po tej premierze nawet mniej niż zaprezentowali.

        „dwie głowice z materiałem podporowym w budżetowym FDM są od lat i działają dobrze” Na przykład gdzie? Która budżetowa drukarka prosto z pudełka drukuje poprawnie modele z podporami które da się usunąć – poza Mojo?

        1. Chociażby Flashforge czy Makerboty. Dreamer, Creator Pro, Makerbot2x. Sprawdzane w wielu wariantach i możliwościach. Z tych korzystałem. Wyjęcie z pudła i dowolny wydruk na dwiegłowice po prostu wychodzi.

          Na targach chyba chwilę rozmawialiśmy ze sobą i wydruki z dwóch głowic z materiałami podporowymi oglądałeś. One były z budżetowego FDM.

        2. Blazi chodzi mi o sposób wykonania obudowy w robo jest to typowy produkt masowy,wtrysk itd ulti składa się z frezowanych boków niby zachowana idea DIY jednak kluczowe elementy z wtryskarki i tak nie pozwolą zrobić tego w domu jak innych open hardware. Ulti Org był do wykonania samodzielnie wymagał zamówienia sklejki ciętej laserem. ULti 2 już nie bo posiada wiele elementów z wtryskarki. Trzymanie się na siłe open sourca to już jedynie zabieg marketingowy.

  6. Zobaczymy jak w praktyce będzie się to sprawdzało, ale „rewolucję” to może zrobić dopiero tani materiał podporowy rozpuszczalny w wodzie z opcją współpracy z abs. Przepraszam ale PLA to fajny ale do figurek co najwyżej…

  7. I ostatecznie orędownik ruchu open source postawił na czipowane filamenty. Szczerze mówiąc nie wiem czy to jest progres.

    Szkoda
    również że w dzisiejszych czasach nie pokusili się o coś więcej niż
    szkło na stole, jak np. o dodatkową powłokę PEI czy inne „magiczne”
    pokrycia.

    1. A co w tym złego, jeśli nadal można korzystać z dowolnych innych filamentów, a użytkownik ma pełną swobodę modyfikowania profili druku?

  8. Powalająca jakość wydruków ;]

Comments are closed.

You may also like