Kwambio, pochodzący z Ukrainy start-up zajmujący się produkcją drukarek 3D wykorzystujących w pracy materiały ceramiczne, zdecydował się na wkroczenie w branżę biodruku 3D. We współpracy z WeFund Ventures firma prowadzi projekt ADAM (Advanced Development of Additive Manufacturing), w ramach którego ma zostać opracowana metoda biodruku 3D organicznych struktur kostnych. Prace nad projektem są już w zaawansowanym stadium rozwoju – jak mówią specjaliści, jeszcze w tym roku będą gotowi do rozpoczęcia badań przedklinicznych.

Równocześnie, projekt zakłada stworzenie cyfrowej biblioteki skanów pacjentów, uzyskiwanych w badaniu tomografii komputerowej oraz platformy, która umożliwi tworzenie modeli do druku 3D na ich podstawie. Twórcy mówią, że stworzenie bogatego repozytorium danych da szansę rozwoju biodruku 3D implantów kostnych, dedykowanych konkretnym przypadkom medycznym. Tworzenie modelu wszczepu na podstawie danych obrazowania medycznego nie wymaga poszukiwania dawcy fragmentu tkanki do przeszczepu, dając jednocześnie wyższe prawdopodobieństwo prawidłowego przebiegu rekonwalescencji (poprzez m.in. zminimalizowanie negatywnej rekcji układu immunologicznego).

Jak dodają specjaliści z Kwambio, ich celem jest skupienie się na przeszczepach kostny, które degradują wraz ze wzrostem nowej kości, redukując potrzebę kolejnej interwencji chirurgicznej. W swoich badaniach naukowcy zajęli się dwoma materiałami:

  • modyfikowanymi biomateriałami tworzonych w oparciu o polikaprolakton (PCL) z dodatkiem hydroksyapatytu, który wspomaga przerastanie wszczepu komórkami kostnymi. Oba materiały cechuje fakt, że są biokompatybilne przez co z powodzeniem mogą być stosowane w branży medycznej. Co więcej, PCL wykazuje właściwości biodegradacji, co oznacza, że wraz z wzrostem kości wszczep degraduje do bezpiecznych dla organizmu związków, które są z niego wydalane
    .
  • bioszkłem na bazie hydroksyapatytu i szkła borokrzemianowego, które stymulują prawidłową osteogenezę komórek kostnych, z szczególnym uwzględnieniem kości twarzoczaszki. Materiał przeszedł pozytywnie pierwsze testy na Uniwersytecie w Lund, Szwecja.

Do produkcji addytywnej z wyszczególnionych materiałów wykorzystane zostaną dwa urządzenia od Kwambio – Ceramo Two i Ceramo Zero Max, pozwalające na druk przestrzenny z materiałów ceramicznych.

Źródło: adamproject.org3dprintingmedia.networktwid.studio

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like