Po zalewie tanich drukarek 3D, pracujących w technologii FDM pojawił się zalew tanich drukarek 3D, które można upgrade’ować do maszyn wielofunkcyjnych. Większość z nich pochodzi zza Wielkiego Muru, Proforge 2 zaprojektowano jednak w Europie, a dokładniej w Wielkiej Brytanii. Czy urządzenie to ma szansę rywalizować z produktami z Chin?

Twórcą Proforge 2 jest Makertech 3D, która na swoim koncie ma już drukarkę 3D Proforge. Obie konstrukcje debiutowały na Kickstarterze. Pierwsza kampania zakończyła się dużym sukcesem osiągając 203% zakładanego budżetu, druga póki co jej nie ustępuje, gromadząc na miesiąc przed jej zakończeniem, 118% pożądanej kwoty.

To co rzuca się w oczy przy pierwszym spojrzeniu na konstrukcję Proforge 2, to jej podobieństwo do drukarek 3D, których możemy znaleźć cała masę na chińskich portalach aukcyjnych. Gdyby nie informacja o pochodzeniu twórców projektów, najprawdopodobniej od razu postawiłbym, że są to Chiny. W gruncie rzeczy całość prezentuje się całkiem schludnie, więc nie ma w tym nic złego.

Proforge 2 możemy nabyć w kilku wariantach i w zależności od tego, który wybierzemy, różnią się one od siebie wizualnie. Wersja podstawowa posiada tak zwaną „półramę”. Oznacza to, że oś Z opiera się tylko na jednym profilu i podnoszona jest przy udziale jednego silnika krokowego. Wygląda to dość niestabilnie, biorąc pod uwagę, że oś X porusza się po długim, podpartym tylko z jednej strony profilu. Oglądając jednak zaprezentowane zdjęcia wydruków 3D, wszystko sprawia wrażenie działającego nad wyraz prawidłowo.

Proforge 2S to upgrade wersji podstawowej różniący się tym, że jego oś Z pracuje na dwóch silnikach, przez co oś X podparta jest po obu stronach. Dodatkowo w konstrukcji tej zastosowano ciche sterowniki silników krokowych (TMC2100) oraz wyposażono ją w podgrzewaną platformę roboczą oraz stalową dyszę głowicy i silikonową osłonę bloku grzejnego.

Najciekawszym upgrade’m jest jednak podwójny ekstruder, a dokładniej mówiąc sposób w jaki następuje zamiana głowic drukujących. Oba hotendy zamontowane są obok siebie, ale nie równolegle lecz pod pewnym kątem. Kiedy jedna z głowic pracuje, druga spoczywa obok, a jej wylot blokowany jest przez specjalną podpórkę, która zapobiega wyciekaniu filamentu. W momencie zmiany głowicy następuje ruch, który możemy nazwać „kołyskowym”, w czasie którego głowica niepracująca przeskakuje do położenia pionowego, a głowica numer dwa zajmuje swoją pozycję spoczynkową. Ciekawostką jest fakt, że ekstruder ten możemy stosować z drukarkami 3D firm trzecich.

Proforge 2 wyposażono w obszar roboczy o wymiarach 200 x 300 x 200 mm, automatyczny system poziomowania prawidłowej odległości głowicy od platformy roboczej oraz system wykrywania braku filamentu. Do sterowania drukarką 3D służy 2,4” ekran dotykowy, a pliki do druku 3D wczytujemy poprzez kartę SD. Cała konstrukcja wykonana została z aluminium oraz stali.

Podstawową wersję Proforge 2 możemy nabyć za 239 GBP, upgrade do wersji 2S to koszt dodatkowych 75 GBP, a za sam dual ekstruder zapłacić musimy 65 GBP.

Źródło: www.kickstarter.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like