ProMatte, nowy filament lżejszy o ponad 30% od tradycyjnego PLA

0

Type A Machines, firma z San Francisco, znana przede wszystkim ze swojej drukarki Series 1 Pro, opracowała właśnie nowy filament o nazwie rynkowej ProMatte. Do pracy nad nowym tworzywem zaprosiła znaną, chińską firmę produkującą filamenty, Polymaker.

Firma Type A Machines została założona w 2012 roku i od tego czasu specjalizuje się przede wszystkim w produkcji drukarek FDM. Posiada też jednak filię, która zajmuje się między innymi wytwarzaniem filamentu.

Nowy materiał wyróżnia się przede wszystkim atrakcyjnym, matowym, chropowatym wykończeniem wykonanych z niego wydruków. Dzięki tej właściwości, charakterystyczne dla technologii FDM, prążki są niemal niewidoczne. Wszystkie wydruki cechują się, więc wysokiej jakości powierzchnią zewnętrzną i nie wymagają żadnego post-procesingu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, jeżeli chcemy uzyskać jeszcze lepszy efekt wykończenia. Powierzchnię możemy bowiem bez problemu szlifować, piłować, czy też skrobać.

type-a-machines-launches-promatte-lightweight-3dprinter-filament-2

ProMatte został opracowany jako tworzywo lżejsze od większości materiałów PLA dostępnych na rynku, jego masa jest aż o około 30% mniejsza. Zachowuje przy tym standardową wytrzymałość i elastyczność, nadaje się więc idealnie do wydruku wytrzymałych konstrukcji, które wymagają jednocześnie jak najniższej wagi.

type-a-machines-launches-promatte-lightweight-3dprinter-filament-1

Ze względu na obniżoną masę filamentu, na szpuli mieści się go nieco więcej niż tradycyjnego PLA. 0,5 kg tworzywa odpowiada długości około 230 m materiału o średnicy 1,75 mm. Zakupu można dokonać jedynie poprzez sklep internetowy Type A Machines. Koszt 500 g szpuli wynosi obecnie 58$. Materiał dostępny jest w matowych kolorach: czarnym oraz kość słoniowa.

Specyfikacja filamentu:

  • Temperatura topnienia 150-160°C
  • Gęstość 0,8 g/cm3
  • Średnica 1,75 mm
  • Tolerancja średnicy 120 μm
  • Temperatura druku 210-240°C
  • Temperatura stołu 50°C (podgrzewany stół nie jest wymagany)
  • Konfekcjonowanie: szpula 500 g / 230 m

Źródło: www.3ders.org, www.typeamachines.com

DODAJ KOMENTARZ:

Komentowanie niedostępne.