RangeVision to rosyjski producent profesjonalnych skanerów 3D, który przez sześć lat swojej działalności wyrobił sobie na świecie całkiem niezłą renomę. Posiada ponad czterdziestu partnerów, rozsianych po różnych państwach, którzy mają w ofercie ich produkty. Najnowszym dziełem firmy jest Spectrum, skaner 3D o dużych możliwościach i relatywnie niskiej cenie.

Urządzenie to zostało po raz pierwszy zaprezentowane na zakończonych niedawno we Frankfurcie targach formnext 2016. Zaprojektowano go tak, aby był najbardziej przystępnym cenowo, profesjonalnym tego typu urządzeniem na rynku. Podobno wykonane nim skany 3D nie odbiegają jakością od tych wykonanych na trzykrotnie droższych maszynach.

Spectrum posiada regulowane pole widzenia, które pozwala na digitalizację obiektów o wielkości od jednego centymetra do trzech metrów. Dokładność takich skanów wynosi 0,04 mm, natomiast ich rozdzielczość to 0,072 mm. Urządzenie składa się z trzech skanerów 3D, posiadających trzy strefy skanowania oraz trzy tryby pracy, które pozwalają na bardzo szeroki zakres jego zastosowania, taki jak chociażby:

  • skanowanie 3D przy udziale wielu markerów, które umożliwiają łączenie kilku skanów w całość. Możemy tutaj wyróżnić dwa tryby. Pierwszy polega na umieszczeniu markerów bezpośrednio na skanowanym obiekcie. Drugi z kolei zakłada stosowanie ich wokół mierzonego przedmiotu, co umożliwia digitalizację dużych i ciężkich obiektów, których nie możemy swobodnie przemieszczać.
  • automatyczne skanowanie małych i średnich modeli, których waga nie przekracza pięciu kilogramów. Potrzeba niespełna dwóch minut na wykonanie pełnego 360° skanu 3D.
  • zautomatyzowany algorytm generowania siatek na podstawie geometrii obiektu, który umożliwia łatwiejsze renderowanie dużych obiektów o złożonej bryle.

Spectrum wyposażony jest w przemysłowy obiektyw 3,1 megapixela, który pozwala na uzyskanie modeli w pełnym kolorze. W zestawie który kosztuje poniżej 5000$ oprócz skanera 3D znajdziemy też statyw do niego, obrotowy stolik, walizkę do bezpiecznego transportu oraz licencję na oprogramowanie RangeVision Scan Center (z darmowymi aktualizacjami).

Źródło: www.3dprint.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like

More in Skanery 3D