Kilka dni temu zamówiłem w sklepie internetowym efilament3d.pl pięć kilogramowych szpul PLA. Było to moje kolejne zamówienie w tym sklepie – na kupowanym u nich filamencie drukuję od niecałych 3 miesięcy, i jak do tej pory filament sprawdza się dość dobrze. Pomijając końcówkę tworzywa od Plastspawu, obok próbek bardziej egzotycznych materiałów obecnie jest to główny filament który wykorzystuję do wydruków.

Na efilament3d można kupić podstawowe materiały do druku FDM – PLA, ABS oraz filament gumowy. Przy zakupie połowy lub całego kilograma filament jest sprzedawany na szpuli o średnicy zewnętrznej 225 mm oraz szerokości 60 mm. Przed zakupem takiego filamentu warto sprawdzić, czy szpula pasuje do naszej drukarki – jeśli nie, można wyposażyć się w oddzielny stojak lub uchwyt (o jednym takim wynalazku do Prime XT produkcji Monkeyfab pisałem jakiś czas na swoim blogu). Nie polecam ręcznego przewijania filamentu między szpulami – jest do dosyć pracochłonne. Przy zakupie mniejszej ilości (0.2 kg) dostaje się go w postaci luźnego zwoju. Dodatkowo na efilament3d można znaleźć filamenty w zestawie 5 x 0.2 kg, co jest bardzo fajną opcją do przetestowania materiału na własnej drukarce przed zakupem większej ilości.

Zwykły, barwiony PLA występuje na efilemant3d w 9 kolorach. Można też kupić filament przezroczysty (który miałem okazję wykorzystać niedawno w jedynym z projektów) oraz zielony i różowy filament świecący w ciemności (którego jeszcze nie miałem okazji sprawdzić). Filament ABS, poza podstawowymi kolorami, występuje też w kilku innych – ciemnozielonym, srebrnym, złotym i brązowym. Filament gumowy można kupić w wariancie białym, czarnym, niebieskim, zielonym, żółtym oraz przezroczystym. Wszystkie filamenty są dostępne w postaci drutu o średnicy 1.75 oraz 3 mm.

To co jest niedopracowane na efilament3d to brak możliwości sensownego filtrowania produktów. Przy przeglądaniu filamentów są dostępne 2 listy wyboru średnicy i lista wyboru wagi – niestety żadna z nich nie działa poprawnie. Tak więc przy zakupie filamentu trzeba po prostu przejrzeć wszystkie materiały danego rodzaju. W przypadku PLA jest to 71 pozycji:

Ogólnie zamówienia przychodzą szybko i bezproblemowo – przy ostatnim zakupie czarną paczkę o charakterystycznym kształcie odebrałem od kuriera już następnego dnia. Za całość – 5 kilogramowych szpul PLA razem z przesyłką zapłaciłem 314 zł. Szpule z filamentem owijane są w folię typu stretch oraz umieszczane w ośmiokątnych, kartonowych opakowaniach. Miłym drobiazgiem są gratisy dorzucane do przesyłek – nawet jeśli jest to raptem 100 gram filamentu, można wykorzystać taki materiał do eksperymentów. Do mojej paczki był dołączony mały zwój czarnego oraz srebrnego PLA.

Co do jakości materiałów z efilament3d – a konkretnie 3mm PLA z którego miałem okazję korzystać – dla większości wydruków filament sprawdza się dość dobrze, choć nie mam tyle doświadczeń z tworzywami innych producentów żeby go dokładniej ocenić. Z pewnością na początek eksperymentowania z drukiem na niskobudżetowych urządzeniach warto wyposażyć się w taki niezbyt drogi materiał. W tym, na ile wydruki będą udane większą rolę będą odgrywać takie czynniki jak kalibracja drukarki, przygotowanie modelu do druku czy ustawienia temperatur. Nie jest niczym miłym wyrzucać kolejny nieudany wydruk do kosza, a na początku korzystania z drukarki FDM jest to raczej nieuniknione.

Krzysztof Matusiewicz
Z zamiłowania i wykształcenia pracuje w branży IT jako programista Javy. Po godzinach interesuje się elektroniką i praktycznym wykorzystaniem mikrokontrolerów oraz od niedawna z wielką pasją drukiem 3D / FDM. Autor bloga 3dwpraktyce.pl.

    1 Comment

    1. Sklep, jaki jest, każdy widzi.

      Zabrakło w tekście najważniejszego: rzetelnej oceny jakości filamentu. Bez tego ten wpis nic nie wnosi.

    Comments are closed.

    You may also like