Relacja z FRE3MAKE – trójmiejskiego forum twórców domowej elektroniki i fabrykacji

0

25 października 2014 r. w Prototypowniach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia odbyło się trójmiejskie forum twórców domowej elektroniki i fabrykacji FRE3MAKE. Gospodarzem było Centrum Designu Gdynia, które od lat inicjuje tego typu spotkania w celu testowania nowych kreatywnych rozwiązań. Forum było kontynuacją zeszłorocznego wydarzenia 3Dw3M i podobnie jak wtedy zgromadziło wielu entuzjastów i hobbystów druku 3D oraz nowe grono zafascynowane platformą komputerową Raspberry Pi i Arduino.

W pierwszej części spotkania organizatorzy umożliwili twórcom zaprezentowanie swoich projektów na przygotowanych stanowiskach wystawienniczych. Była to wspaniała okazja do wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy pasjonatami prezentowanych zagadnień oraz bezpośredniego zdobycia wiedzy przez początkujących.

Michał Nowicki - organizator FRE3MAKE

Michał Nowicki – organizator FRE3MAKE

I tak mieliśmy okazję porozmawiać z twórcami robota Sarmatic, zwycięzcami konkurencji „Puck Collect” na konkursie RobotChallenge 2012. Cały projekt powstawał od zera, trwał 2 lata a o wielkim sukcesie konstruktorów świadczy utrzymująca się od kilku lat duża przewaga nad konkurencyjnymi projektami. Inny zaprezentowany projekt RALP (Robotic Anthropomorphic Lego Platform) ma na celu stworzenie i udoskonalenie robota humanoidalnego oraz oprogramowania umożliwiającego złożoną analizę obrazu cyfrowego i realizującego podstawowe algorytmy sztucznej inteligencji. Konstrukcja powstawała w szkole, podczas zajęć dodatkowych z robotyki i składa się z ponad 20 000 części klocków Lego Technic. Przyciągający uczestników atrakcyjnym wyglądem pająk Miriam to robot typu hexapod, posiadający 6 niezależnych nóg o 3 stopniach swobody, dających bardzo duże pole manewru. Za każdy stopień swobody odpowiada serwomechanizm. Miriam działa dzięki mikrokontrolerowi Atmega 2560 osadzonemu na płycie Arduino. Robot sterowany jest telefonem z systemem Android poprzez Bluetooth.

FRE3MAKE 2014 (27)

Dużą atrakcją imprezy był Naleśnikator – drukarka naleśników. Urządzenie to bazuje na znanym projekcie „PancakeBot”. Zamiast pneumatycznej pompy do ciasta zastosowano ekstruder do czekolady projektu Przemysława Jaworskiego wykorzystujący pompę Moineau. W konstrukcji wykorzystano elementy drukowane w technologii FDM kompatybilne z klockami Lego Technic. Twórcy serwowali wypieki o dowolnym kształcie. Uzupełnieniem dla Naleśnikatora był Barobot – innowacyjne urządzenie do tworzenia koktajli. Posiadając bazę ponad 1000 receptur Barobot może tworzyć zarówno klasyczne drinki, jak i mieszać składniki w nowe, odważne kompozycje w zależności od potrzeb i smaku zamawiającego. Dla zapewnienia bezpieczeństwa imprezy twórcy zaprezentowali działanie urządzenia wyposażonego w surowce bezalkoholowe.

FRE3MAKE 2014 (3)

Ciekawym projektem był Nettemp, który ma na celu zbieranie i wyświetlanie danych z różnych czujników (temperatura, ciśnienie, wilgotność, natężenie światła). Umożliwia to sterowanie i regulowanie np. ciepłem w mieszkaniu poprzez telefon komórkowy z dowolnego miejsca. Minikomputer  Raspberry Pi okazał się tanią i świetną platformą dla Nettemp. W trakcie spotkania zaprezentowano również Quadcopter, drukarkę PRIDE 3D, drukarkę HBot używaną w CI TASK na Politechnice Gdańskiej, Mendel90 – klasyczną drukarkę 3D typu RepRap wspomaganą komputerem Raspberry Pi, BanaNAS – projekt mający na celu stworzenie prostego domowego serwera NAS oraz wiele innych.

FRE3MAKE 2014 (14)

W drugiej części wydarzenia odbyły się wystąpienia i prelekcje dotyczące m.in. zagadnień druku 3D, wykorzystania platform Raspberry Pi, Arduino, AVR oraz obrabiarek CNC, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zwieńczeniem imprezy było rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszy projekt. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów.

FRE3MAKE 2014 (10)

Duże zainteresowanie, ciekawe projekty i wspaniała twórcza atmosfera potwierdziły atrakcyjność tego typu wydarzeń. Ciekawe rozmowy, zaangażowanie twórców projektów i zróżnicowana fachowa tematyka prelekcji potwierdziły, że pasja zawsze będzie najsilniejszym motorem napędowym rozwoju swoich zainteresowań. Jest duża szansa, że trójmiejska impreza stanie się wydarzeniem cyklicznym i wejdzie do tradycji ogólnopolskich spotkań o zaprezentowanej tematyce.

Organizatorzy dziękują sponsorom nagród dla uczestników forum tj. sklepom Modulowo.com, ElectroPark.pl, Nettigo.pl oraz twórcy strony TechFreak.pl.

DODAJ KOMENTARZ:

Leave A Reply