Dwa tygodnie opisywałem na łamach serwisu najnowszą drukarkę 3D Hyrela – System 30. To duża semi-profesjonalna maszyna, mająca wciąż korzenie w RepRapie, ale zmierzająca zdecydowanie w kierunku bardziej profesjonalnych urządzeń. Dziś pragnę zaprezentować europejski odpowiednik RepRap Industrial autorstwa pochodzących z Niemiec braci Kühling & Kühling.

Jest to potężna drukarka 3D o obszarze zadruku na poziomie 20 x 18,5 x 28 cm. Ma zamkniętą komorę roboczą z możliwością utrzymania wewnątrz stałej temperatury ponad 70°C jak również 10-calowy wyświetlacz dotykowym.

RepRap Industrial to – jak sama nazwa wskazuje, drukarka 3D przeznaczona dla przemysłu. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom jest wyjątkowo dużym (80 x 60 x 80 cm) i ciężkim (40 kg) urządzeniem. Chociaż ma relatywnie mały obszar roboczy w porównaniu do swoich wymiarów, ma to swój powód. Komora robocza jest podgrzewana w celu zapewnienia idealnych warunków dla stygnących wydruków z ABS czy nylonu, a duża ilość wolnego miejsca w jej wnętrzu zapewnia właściwą cyrkulację rozgrzanego nawet do ponad 70°C powietrza. Rama drukarki 3D jest aluminiowa a ściany wykonane są ze szkła akrylowego. Ma również wbudowane oświetlenie LED.

Źródło: www.kuehlingkuehling.de
Źródło: www.kuehlingkuehling.de

Posiada również kilka ciekawych feature`ów, w rodzaju 10-calowego ekranu dotykowego, węglowych filtrów powietrza, automatycznego wyłączania pracy drukarki 3D w momencie gdy kończy się filament, czy dużych szpuli na filament, mogących pomieścić nawet do 2,3 kg. RepRap Industrial jest wyposażony w komputer, który odpowiada m.in. za kontrolę zużycia filamentu i pozwala na kolejkowanie realizowanych wydruków (chociaż nie ściąga ich ze stołu po wydruku ;-)).

Co ważne, drukarka posiada znak CE i spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa dyrektywy maszynowej.

Źródło: www.kuehlingkuehling.de
Źródło: www.kuehlingkuehling.de

Specyfikacja techniczna:

  • technologia druku: FDM
  • obszar roboczy: 20 x 18,5 x 28 cm
  • minimalna wysokość drukowanej warstwy: 0,1 mm
  • średnica filamentu: 3 mm
  • średnica głowicy: 4 warianty od 0,25 mm do 0,75 mm
  • ilość głowic: 2 z możliwością druku różnych kolorów, materiałów i średnic
  • rodzaje drukowanych materiałów: ABS, PLA, PVA, nylon.

Koszt drukarki 3D to 5938,10 € (ok. 25 000 + koszty transportu). Czas oczekiwania… 16 tygodni!

Źródło: www.kuehlingkuehling.de
Źródło: www.kuehlingkuehling.de

RepRap Industrial może być bardzo ciekawą opcją dla firm poszukujących profesjonalnego urządzenia, ale będących ograniczeni posiadanym budżetem. Podgrzewana komora robocza zapewnia optymalny druk redukując kurczliwość drukowanego materiału, zwiększając tym samym jakość wydruku. Niestety okres oczekiwania na gotowe urządzenie na poziomie 4 miesięcy każe póki co potraktować tą drukarkę 3D bardziej w kategoriach ciekawostki, niż potencjalnej opcji zakupowej.

Źródło: www.kuehlingkuehling.de
Źródło: www.kuehlingkuehling.de

Źródło: www.fabbaloo.com / www.kuehlingkuehling.de

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

2 Comments

  1. 25 tyś za plastik fantastik ?? Sporo, ale bronią się CE i Dyrektywą maszynową – a to ważne bo wygrywają na tle większości konstrukcji drukarek. Prawda jest taka, że właściciel firmy nie kupi drukarki bez CE jeśli przy niej ma siedzieć pracownik.

    1. Patrzę właśnie na mojego Leapfroga, który ma pełnoprawny znaczek CE, nie chiński 🙂 i jedynym widocznym zabezpieczeniem są naklejki na silnikach i stole – uwaga gorąca powierzchnia i uwaga ruchome części maszyny.

Comments are closed.

You may also like