Jeden z najpopularniejszych brytyjskich producentów drukarek 3D, pracujących w technologii FDM, firma CEL, rozszerzając ofertę serii Robox, wprowadza jej nową, przeznaczoną dla użytku profesjonalnego, wersję RoboxPRO. Jej ponadprzeciętnymi, przyciągającymi uwagę bardziej wymagających użytkowników cechami, mają być, według producenta, obszar roboczy, podwójny ekstruder oraz głowice Olson Ruby.

Firma CEL nie jest w naszym kraju ani szczególnie znana, ani też popularna. Nieco inaczej jest jednak postrzegana w kraju, z którego się wywodzi, gdzie moment największej sławy przypada na przełom 2013 i 2014 roku, kiedy to odniosła spektakularny sukces na Kickstarterze, trzykrotnie przebijając wnioskowaną wówczas kwotę. To, co wyróżniało promowany model Robox, to szereg rozwiązań, spotykanych dotychczas w drukarkach klasy profesjonalnej. Jak się jednak okazało w praktyce, nie wszystko wyszło tak, jak zapowiadali twórcy.

Na bazie wcześniejszych doświadczeń zaprojektowano nowy, przeznaczony dla profesjonalistów model RoboxPRO. Pierwszą, wyróżniającą cechą jest przede wszystkim duży, wynoszący 210 x 300 x 400 mm, obszar roboczy, który tradycyjnie dla całej serii, zamknięty jest szczelnie w komorze. Tym razem jednak posiada ona zaawansowany system filtracji HEPA. Podobnie jak model Robox Duo wyposażono ją w głowice z opatentowanym zaworem iglicowym, który, rozwiązując występujące w czasie ruchu jałowego głowicy problemy z retrakcją, umożliwia o ponad 30% szybszy druk, niż w przypadku innych dwugłowicowych drukarek 3D.Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie głowic drukujących, wyposażonych w dysze Olsson Ruby. Jest to pierwszy przypadek zastosowania szwedzkich dyszy bezpośrednio w produkowanych seryjnie drukarkach 3D. Rozwiązanie to łączy w sobie wytrzymałość odpornego na ścieranie rubinu i doskonałego przewodnictwa cieplnego mosiądzu, co pozwala na zachowanie dużej sprawności podczas drukowania, z najbardziej wymagających tworzyw.Do bardziej standardowych funkcji, które znajdziemy w większości współczesnych drukarek 3D, a których nie mogło zabraknąć również w RoboxPRO zaliczyć możemy między innymi bezprzewodową łączność WiFi wraz z obsługiwanym przez przeglądarkę interfejsem, elastyczną, przyczepianą magnetycznie platformę roboczą, dzięki której w prosty i bezpieczny sposób można zdejmować wydrukowane modele 3D, wbudowany, dotykowy panel sterujący oraz zabezpieczające przed niepożądanym otwarciem drzwiczki od komory roboczej.Dodatkową opcją jest możliwość zamówienia specjalnej szafki, w której w suchych warunkach przechowywać możemy szpule z filamentem. Materiał ten może być podawany stąd bezpośrednio do ekstrudera, co jest szczególnie przydatne w przypadku korzystania ze szpul ponadgabarytowych.RoboxPRO wyceniona została na około 4.650 $.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like