W Łodzi rozpoczyna działalność Akademia Prototypowania i Fabrykacji. To długofalowy, autorski projekt FabLab Łódź realizowany we współpracy z firmą ABB – partnerem i sponsorem przedsięwzięcia. Drukarki 3D na potrzeby zajęć w Akademii dostarcza firma get3D. Do 13 lutego 2016 przyjmowane są zgłoszenia do pierwszej edycji programu.

Ideą Akademii Prototypowania i Fabrykacji jest stworzenie miejsca, w którym utalentowani konstruktorzy, inżynierowie i projektanci będą mogli testować i eksperymentować w warunkach mikromanufaktury, co pozytywnie wpłynie na ich wiedzę oraz kwalifikacje i pomoże w przyszłych przedsięwzięciach. Akademia zainspirowana została działaniami projektu amerykańskiej Fab Academy, który łączy w sobie najważniejsze idee ruchu wytwórców oraz nietypowe, nowatorskie podejście do projektowania.

W ramach Akademii zorganizowany będzie multidyscyplinarny panel kursów teoretycznych oraz praktycznych w dziedzinach związanych z procesem prototypowania, projektowania i realizacji produktów, konstrukcji oraz wynalazków. Zajęcia będą prowadzone pod okiem doświadczonych wytwórców.

Na uczestników czekają kursy praktyczne w dwóch modułach tematycznych do wyboru:

  • moduł I: „Elektronika i Programowanie” (podstawy elektroniki, wykorzystanie platform Arduino w aplikacjach robotycznych, tworzenie gier komputerowych)
  • moduł II: „Prototypowanie i Fabrykacja” (obsługa i obróbka przy użyciu plotera laserowego, obrabiarek CNC i drukarek 3D)

Przeprowadzenie zajęć praktycznych drugiego modułu tematycznego możliwe będzie dzięki drukarkom 3D dostarczonym przez łódzką firmę get3D: Ultimakerom i Zortraxie M200. Zajęcia z obsługi i wykorzystywania możliwości drukarek 3D poprowadzi specjalistka w tej dziedzinie, Magda Stecka z get3D.

Każdy z modułów kursu to ponad 120 godzin praktycznej wiedzy i eksperymentowania. Zajęcia odbywać będą się za pomocą platformy e-learningowej oraz w weekendowo wieczorowym systemie zajęć w warsztacie technologicznym. Terminarz zajęć dostosowany będzie do kalendarzy studenckich. Zajęcia orac prace konstruktorskie trwać będą od 20 lutego do 20 maja 2016 roku.

Oprócz kursu, każdy z uczestników będzie miał okazję wziąć udział we wspólnych projektach, których celem będzie zbudowanie 4 konstrukcji (obiektów/prototypów). Projekty zasilą portfolio uczestników a także będą miały szanse zaistnieć podczas wydarzeń kulturalno-technologicznych. Tematem przewodnim projektów będzie słowo “energia”.

Akademii towarzyszyć będą wydarzenia przyległe: Noc Wytwórców oraz finałowa prezentacja projektów, która będzie dla uczestników szansą na zaprezentowanie swoich projektów.

Organizatorzy zapraszają do udziału w akademii osoby związane z obszarem szeroko pojętej działalności inżynieryjnej, technologicznej, konstruktorskiej, wzorniczej, robotyki, automatyki oraz projektowania przemysłowego, użytkowego i artystycznego. W Akademii mogą wziąć udział zarówno uczniowie, studenci jak i osoby czynne zawodowo.

Rekrutacja ma charakter konkursowy. Każdy kandydat ma za zadanie zaprezentować swój autorski projekt rozwiązania związanego z energią – tematem przewodnim pierwszej edycji programu. Chętni muszą także przedstawić portfolio dotychczasowych osiągnięć projektowych lub konstruktorskich. Kandydaci mają czas do 13 lutego 2016 roku. Po tym terminie jury konkursu wybierze 28 osób, które wezmą udział w programie.

Ukończenie Akademii potwierdzone będzie przyznaniem Certyfikatu. Partnerzy Akademii przygotowują także dla uczestników dodatkowe nagrody.

Uczestnictwo w Akademii Prototypowania i Fabrykacji jest darmowe.

Regulamin Akademii oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: apif.fablablodz.org

Screen Shot 2016-01-20 at 12.31.48

Źródło: materiały prasowe

Adela Walczak
Specjalistka w dziedzinie szeroko pojętego Rapid Prototyping'u, kształciła się na kierunkach: Matematyka Stosowana, Product Design Engineering oraz Papiernictwo i Poligrafia. Jest aktualną wicemistrzynią Polski w Curlingu, w przeszłości reprezentowała kraj m.in. na Mistrzostwach Świata.

    1 Comment

    1. Bardzo fajna inicjatywa i tematyka akademii. Ciekawi mnie jakie będzie zainteresowanie…

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News