Graphene 3D jest firmą znaną przede wszystkim z produkcji filamentu z grafenem w składzie oraz opisywanego przeze mnie niedawno filamentu magnetycznego. Właśnie zaprezentowała swój nowy, ciekawy produkt, którym jest Scorpion Flexible Nylon, czyli nylon, który według producenta  powinien sprawdzić się przede wszystkim w druku mebli, opakowań oraz w branży odzieżowej.

Dotychczasowe produkty od Graphene 3D cieszyły się dużą popularnością wśród użytkowników niskobudżetowych drukarek pracujących w technologii FDM. Dużą renomą może pochwalić się przede wszystkim przewodzący prąd grafen, który często wykorzystywany jest do drukowania płytek z obwodami elektrycznymi.

Scorpion Flexible Nylon jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na wykonywanie wydruków „sprężystych” i mocnych zarazem. Według producenta wydruki z tego tworzywa cechują się właśnie „wyjątkową elastycznością”, „silną adhezją pomiędzy warstwami”, oraz bardzo dużą „giętkością”.

scorp2

Tradycyjny nylon jest materiałem dość trudnym w druku. Głównymi problemami są przede wszystkim trudności związane z przyklejeniem wydruku do stołu oraz odpowiednim zespojeniem warstw. Scorpion Nylon wyeliminowuje te wszystkie niedogodności. Materiał jest na tyle wytrzymały, że wydrukowany z niego, testowy uchwyt, jest w stanie unieść ciężar ponad 20 kg. Elastyczność materiału jest tym większa, im cieńszą zastosujemy warstwę.

Wykorzystanie tego tworzywa, Graphene 3D widzi przede wszystkim w branży związanej z przemysłem meblowym, do druku wszelkiego rodzaju akcesoriów, materiał powinien sprawdzić się też w drukowaniu elastycznych części mechanicznych oraz w branży odzieżowej, ze względu na „miękkie” wykończenie powierzchni, jakie jesteśmy w stanie uzyskać.

scorp3

Materiał dostępny jest w sklepie Balck Magic 3D. Za 400 g szpulę filamentu, który występuje zarówno w średnicy 1,75 mm, jak i 3,00 mm musimy zapłacić 29.99 $. Podobnie jak każdy inny nylon, jest bardzo narażony na chłonięcie wilgoci, dlatego warto jest przechowywać go w szczelnym pojemniku, wraz z jakimś środkiem osuszającym. Zalecanym przez producenta przedziałem temperatur drukowania jest zakres 225-230 C, więc są to wartości zdecydowanie niższe niż w przypadku zastosowania „normalnego” nylonu. Sugerowana prędkość druku to 55 mm/s. Pomimo wysokiej adhezji, zalecane jest stosowanie kleju wzmacniającego przyklejenie wydruku do stołu grzewczego.

Źródło: www.3ders.org, www.3dprint.com, www.blackmagic3d.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like