Długopis 3D jaki jest każdy widzi. Każdy widzi go jednak na swój sposób. Dla przeciętnego, niekoniecznie profesjonalnego, użytkownika drukarki 3D jest to zwykła, bezużyteczna zabawka – dla artysty niezastąpiony przyrząd do realizacji swoich wizji, a dla niejednego rodzica gadżet, który pomaga w rozwoju dziecka, zwłaszcza jeśli ma ono trudności w rysowaniu. Cokolwiek byśmy jednak o nich nie myśleli, to jest to jedna z najchętniej kupowanych „drukarek 3D” na popularnym serwisie aukcyjnym, którego nazwa rozpoczyna się od litery „A„. Mówiąc „długopis 3D” myślisz 3Doodler, ale to „podróbki” innych producentów królują na listach sprzedaży. Scribbler DUO ma szansę dołączyć do tego grona, zwłaszcza że na tle konkurencji wyróżnia się możliwością rysowania z dwóch materiałów jednocześnie.

Z technicznego punktu widzenia zasada działania Scribbler DUO nie różni się od innych, dostępnych na rynku długopisów 3D. Wystarczy podłączyć go do prądu, włączyć podgrzewanie głowic oraz załadować filamenty. Za pomocą przycisku ekstruzji wysuwamy pożądaną ilość tworzywa, a za pomocą przycisku wyboru decydujemy się, z której dyszy chcemy w danej chwili skorzystać (możemy z dwóch jednocześnie).

Scribbler wyróżnia się ciekawym wyglądem, który jednak nie odbiega zbytnio od przyjętych kanonów designu. Przypomina nieco rączkę od wybrakowanego śrubokręta. Na jednym z końców znajdziemy niewielki ekran LCD, z którego możemy odczytać kilka najważniejszych parametrów, takich jak na przykład temperatura głowic.

Urządzenie posiada sześć poziomów ustawienia prędkości ekstruzji filamentu oraz płynną regulację temperatury, którą zmieniać możemy w dowolnym momencie. Przycisk ekstruzji pozwala na równomierny wypływ tworzywa, nawet bez konieczności stałego jego wciskania.

Wykorzystanie dwóch głowic w długopisie 3D jest na swój sposób innowacyjne, ale też średnio użyteczne. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala wprawdzie na używanie nowych technik twórczych, ale większość z nich jesteśmy w stanie wykonać zmieniając filament w jednej głowicy. Scribbler nie jest jednak przez swoją funkcjonalność jakoś szczególnie drogi, więc nie ma się co rozwodzić nad sensem takiego rozwiązania. W końcu czymś się trzeba wyróżnić.

Urządzenie można nabyć obecnie na Kickstarterze. Kampania potrwa jeszcze czterdzieści dni, w czasie których jej twórcy będą chcieli zebrać niecałe 16.000 $. W chwili obecnej mają połowę tej kwoty. Najtańsza, dostępna jeszcze, opcja zakupu Scribblera DUO to 60 $.

Źródło: www.kickstarter.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like