Sharebot wypuszcza nową, wielkoformatową drukarkę 3D w technologii FDM – Sharebot Q

1

Włoska firma Sharebot rozpoczęła sprzedaż nowej, wielkoformatowej drukarki 3D –  Sharebot Q. Jej wymiary to 29,7 x 42 x 30 cm, które odpowiadają potrzebom przemysłowego druku 3D. Producent określa ją również jako drukarkę 3D w rozmiarze A3, powołując się na wymiary arkusza A3 – 29,7 x 42 cm.

Sam rozmiar drukarki 3D nie gwarantuje jednak jej sukcesu, gdyż wielkoformatowe wydruki mają tendencję do odkształcania i pękania. Z tego właśnie powodu, Sharebot zaprojektował drukarkę 3D z obudową, która gromadzi ciepło i zapobiega – teoretycznie, wszelkim odkształceniom.

Sharebot Q jest wyposażony w WiFi i funkcję web interface, umożliwiające zdalne sterowanie drukarką 3D. Posiada także wbudowaną kamerę, która pozwala na obserwowanie całego procesu druku.

static1.squarespace.com

Oprócz tego, drukarka 3D posiada także wyjmowaną płytę stołu roboczego. W zestawie znajdują się dwie płyty. W Sharebocie Q można używać szpul z filamentami o wadze aż 2,2 kg, co sprawdza się przy długich wydrukach, które są jednym z głównych założeń, dla których zaprojektowano tę drukarkę 3D. Szpule tej wielkości eliminują 2-3 potencjalne zmiany szpuli.

Drukarka 3D ma dość niespotykany mechanizm extrudera. Większość drukarek 3D bazujących na filamentach posiada jeden z dwóch typów extrudera – taki, w którym silnik extrudera jest osadzony na głowicy lub typu Bowden (rozwiązanie polegające na rozdzieleniu głowicy od podajnika filamentu i zamontowaniu go na nieruchomej części drukarki 3D lub niezależnie od niej). Drukarka 3D Sharebot Q posiada oba typy extrudera. Według zapewnień producenta, drukarka 3D jest w stanie drukować warstwy o grubości 0.05 mm i osiąga prędkość 24 mm³/sec. 

Na obecną chwilę, nie jest jeszcze znana data sprzedaży modelu „Q”. Nie podano również jego oficjalnej ceny, można jednak zakładać, że będzie ona oscylowała około USD$5,000.

Sharebot Q 01

 Źródło: http://www.fabbaloo.com/

DODAJ KOMENTARZ:

1 komentarz

  1. Avatar
    Szymon Chrupczalski on

    W środku pasek napędowy 2MGT 6mm poliuretanowy z kordem stalowym. Hmm 🙂