MakerBot przeszedł długą drogę. Firma zaczynała pod przywództwem charyzmatycznego Bree Petisa, stając się pionierem ruchu desktopowych drukarek 3D. Po przejęciu przez Stratasys, MakerBot przeszedł gruntowną restrukturyzację i obecnie kojarzony jest głownie z sektorem edukacji i z małymi przedsiębiorstwami. Firma ma już na swoim koncie kilka projektów dekowanych sektorowi edukacji, m.in. w ramach współpracy z Samsung.

Teraz firma rozpoczyna nowy projekt edukacyjny SKETCH Classroom, w ramach którego proponuje ekosystem rozwiązań z zakresu technologii przyrostowych. W pakiecie zawarte są dwie najnowsze drukarki 3D SKETCH, dedykowane rozwiązania programistyczne, sześć szpul filamentu PLA oraz szereg dodatkowych akcesoriów.

Nadav Goshen, dyrektor generalny MakerBot, przyznaje, że wdrażanie drukarek 3D w szkołach to szansa nie tylko na zapoznawanie dzieci z innowacyjnymi technologiami wytwórczymi, ale i rozwijania ich kreatywności. Program SKETCH Clasroom został zaprojektowany z myślą o kreatywnym rozwiązywaniu problemów, wykorzystując w procesie procesy druku 3D.

Przedsięwzięcie zostało zaplanowane tak, aby liczba osób biorących udział zajęciach była optymalne, a poruszane tematy były jak najciekawsze dla uczniów. Projekt przewiduje przyznanie 12 licencji (dla dwóch dla nauczycieli i dziesięciu dla uczniów) na MakerBot Certification program szkolenia z obsługi urządzeń i oprogramowania oraz myślenia kreatywnego. Wiedza programistyczna, idąca w parze z specjalistycznym sprzętem pozwala uczniom na tworzenie własnych modeli 3D, będących fizyczną reprezentacją ich projektów.

Informacje związane z realizowanymi projektami są przechowywane w dedykowanej chmurze MakerBot Cloud – dzięki niej nauczyciele mogą zdalnie zarządzać projektami oraz modelami 3D, zoptymalizowanymi do druku 3D. Elementy projektowane w programach takich jak TinkerCad, Autodesk Fusion 360 czy Onshape mogą być z łatwością eksportowane z przeglądarki do chmury obliczeniowej.

Specyfikacja techniczna drukarki 3D – MakerBot SKETCH

  • Technologia druku 3D – FDM
  • Waga – 11 kg
  • Wymiary drukarki – 433,4 x 423,1 x 365,0 mm
  • Obszar roboczy – 150 x 150 x 150 mm
  • Rozdzielczość druku 3D – 100-400 mikronów
  • Materiały kompatybilne –  MakerBot Sketch PLA, MakerBot Sketch Tough
  • Średnica dyszy drukującej 3D – 0,4 mm
  • Łącznosć – USB, Eyhernet, Wi-Fi
  • Dodatkowo: wbudowany filtr, zamknięta komora robocza, sterowanie za pośrednictwem ekranu dotykowego

Zestaw MakerBot SKETCH Classroom został wyceniony na $1799. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej producenta.

Źródło: 3dprintingcenter.net

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like