Choć platform z projektami do druku 3D jest na świecie równie niepoliczalna ilość co producentów drukarek 3D, to gdy przychodzi do ich wymienienia na myśl przychodzą przede wszystkim dwa: Thingiverse, na którym znajdziemy projekty darmowe oraz CG Trader z projektami komercyjnymi. Sketchfab to kolejna platforma tego typu, jednakże na tle pozostałych wyróżnia się tym, iż za jej pomocą projekty możemy przeglądać, natomiast nie możemy ich… pobierać. Posiada za to mnóstwo funkcji społecznościowych oraz pozwala na umieszczanie modeli na innych stronach internetowych na podobnej zasadzie jak filmy z YouTube czy Vimeo.

Sketchfab to w gruncie rzeczy wielkie internetowe portfolio profesjonalnych modeli 3D. Platforma obsługuje 28 formatów plików 3D, posiada również funkcję publikowania projektów bezpośrednio z Photoshopa. Docelowo ma być również uruchomiona integracja z Blenderem oraz możliwość bezpośredniej publikacji projektów na Deviantart – największej internetowej platformy artystycznej na świecie.

Sketchfab is now much more than just a 3D viewer” – to nowe hasło przewodnie serwisu. Ambicją jego twórców jest stworzenie serwisu internetowego będącego w świecie projektów 3D tym, czym jest YouTube dla video i SoundCloud dla muzyki. Stąd tez szereg funkcji społecznościowych jak również możliwość umieszczania interaktywnych projektów 3D na innych stronach. Z tej drugiej funkcjonalności skwapliwie skorzystałem prezentując kilka ciekawszych modeli.

Jeśli chodzi o funkcje społecznościowe to można komentować opublikowane projekty, dodawać je do ulubionych, nawiązywać interakcje z projektantami i innymi użytkownikami, zamieszczać projekty w łatwy i prosty sposób na większości najpopularniejszych platformach społecznościowych.

W ciągu dwóch lat istnienia Sketchfab pozyskał ponad 100 000 projektów. To dużo, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę fakt, iż Thingiverse potrzebowało na to samo dwa razy dłuższego czasu…

Sketchfab to repozytorium projektów, które z jednej strony stanowi niezwykłe źródło inspiracji, a z drugiej jest ciekawym sposobem promocji prac i pozyskiwania zleceń. Może być też traktowane jako kolejne portfolio on-line, z szeregiem bardzo ciekawych funkcjonalności. W serwisie istnieją dwa rodzaje kont: darmowe, umożliwiające upload plików o rozmiarach do 50 MB oraz płatne (10$ / msc.) z możliwością uploadu plików o rozmiarach 200 MB oraz szeregu zaawansowanych opcji kustomiazacji swojego profilu.

Źródło: ww.sketchfab.com via www.3ders.org

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like