SLM Solutions to niemiecki producent profesjonalnych drukarek 3D drukujących z metalu. Niedawno opublikował wyniki finansowe za pierwszą połowę 2015 r., które znacząco wyróżniają się na tle innych, dużo większych i bardziej znanych firm w branży – 3D Systems i Stratasys. O ile biorąc pod uwagę wartości rzeczywiste, aktualni liderzy rynku druku 3D wciąż notują lepsze wyniki finansowe, o tyle są one cały czas słabsze od prognozowanych. W przypadku SLM Solutions mamy sytuację odwrotną – firma zaskakuje ilością zamówień i poziomem przychodów.

W trakcie pierwszej połowy 2015 r. SLM Solutions otrzymało 40 zamówień na swoje profesjonalne systemy drukujące, co stanowi trzy razy więcej od tego co osiągnął w tym samym czasie rok temu. Wśród zamówionych maszyn, osiem stanowiło flagowy produkt firmy – SLM 500HL,  dwadzieścia pięć SLM 280 HL i siedemSLM 125 HL. Zamówienia były realizowane zarówno w stosunku do nowych jak i dotychczasowych klientów firmy.

Jak mówi Uwe Bögershausen – dyrektor finansowy SLM Solutions, firma jest bardzo pozytywnie zaskoczona osiągniętymi wynikami, gdyż pierwsza połowa roku jest zwykle dużo słabsza od drugiej. Biorąc pod uwagę wszystkie dotychczasowe lata działalności, firma spodziewa się sprzedać do końca roku ok. 100 swoich specjalistycznych drukarek 3D.

Całkowity przychód firmy wyniósł 25.1 mln €, a za jego osiągnięcie odpowiada sprzedaż droższych systemów. To pociągnęło za sobą wzrost zatrudnienia, który wynosi obecnie 184 osoby. Dla porównania – rok temu w SLM Solutions pracowały 94 osoby, a więc skład osobowy został podwojony. Co więcej, większość nowych osób trafiła do działu R&D.

Chociaż w ujęciu globalnym, zainteresowanie technologią druku 3D ostatnio spada (o czym pisaliśmy niedawno w dwóch artykułach – moim i Sebastiana), trend ten nie dotyczy sfery drogich i wysoko wyspecjalizowanych maszyn drukujących o cenach liczonych w milionach PLN. W niedawno opublikowanym raporcie finansowym, inna firma produkująca profesjonalne drukarki 3D do drukowania przemysłowych form odlewniczych – Voxeljet, również zanotowała wzrost przychodów i poprawiła znacząco swoje prognozy finansowe na bieżący rok.

Wydaje się, że to co od początku było głównym motorem napędowym dla całej branży druku 3D na świecie, czyli drogie i profesjonalne systemy drukujące w dalszym ciągu odgrywa kluczową rolę w rozwoju rynku.

Źródło: www.tctmagazine.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like