SmarTech regularnie prognozuje przyszłość technologii przyrostowych w rożnych branżach – przemysłowej, medycznej czy produkcji dóbr użytkowych. Tym razem specjaliści z firmy analitycznej skupili się na zdiagnozowaniu przyszłości technologii w kontekście branży naftowej i gazowej. Jak twierdzą, może być to kolejny, duży segment gospodarki, który skorzysta na wdrożeniu technologii addytywnych w procesy produkcyjne.

Liczby robią wrażenie – SmarTech diagnozuje, że wdrożenia technologii przyrostowych w omawianej branży mogą w najbliższej przyszłości osiągnąć wartość miliarda dolarów. W raporcie mowa jest o wdrożeniach z zakresu różnych metod wytwórczych oraz materiałów eksploatacyjnych – metali, polimerów, kompozytów i ceramiki.

Smartech, analizując branżę naftowa i gazową pod kątem rozwiązań addytywnych przedstawił kilku najważniejszych graczy na rynku, m.in. GE Oil&Gas, Siemens, Shell, BP, którzy z korzyścią mogą je wdrożyć. W raporcie czytamy, że dla firm ze świata druku 3D najistotniejsza jest identyfikacja obszarów, w których wdrożone mogą zostać aplikacje wytwarzane addytywne i podwyższać swoje kompetencje w tym zakresie.

Zdaniem specjalistów z SmarTech ,dla omawianej branży wartość będą stanowiły urządzenia, niż usługi druku 3D, świadczone przez firmy zewnętrzne. Szczegółowe informacje dostępne są w pełnej wersji raportu, gdzie analiza została przeprowadzona pod katem technologii, materiałów, aplikacji – uwzględnione zostały również informacje na temat rocznych przychodów oraz szacowanych objętości sprzedawanych materiałów eksploatacyjnych.

Szacunkowe przychody z wdrożeń z zakresu technologii addytywnych w branży naftowej i paliwowej w latach 2019-2029, Źródło: raport SmarTech

Powołując się na Światowe Forum Ekonomiczne, przedstawiciele SmarTech podkreślają, że technologie przyrostowe niosą za sobą oszczędności kosztów i czasu, które w perspektywie najbliższych dziesięciu lat maja szansę przełożyć się na wielomiliardowe oszczędności dla branży naftowej i gazowej. Wdrożenie rozwiązań z zakresu druku 3D, z szczególnym uwzględnieniem technologii wytwarzania z metali, ma szansę  optymalizacji łańcucha dostaw ropy naftowej i gazu.

W raporcie wymienione zostały również potencjalne korzyści z wdrożenia technologii addytywnych. Wśród nich krótszy czas poświęcany na rozwój, a jednocześnie zwiększona elastyczność w projektowaniu nowych rozwiązań, a także szybsze naprawy i krótszy czas realizacji zleceń. Co więcej, produkcja addytywna daje możliwość cyfrowej inwentaryzacji części, przez co w razie uszkodzenia elementu czas oczekiwania na nowy, gotowy wydruk obejmuje jedynie czas wydruku 3D oraz post-processingu.

W swoim raporcie SmarTech szczególnie dużo miejsca poświęca drukowi 3D z metali i materiałom eksploatacyjnym w tym procesie, co jest poniekąd powiązane z zapowiadanym wzrostem wartości rynku materiałów do druku 3D, opisywanym wczoraj przez Pawła.

Źródło: 3dprintingmedia.network

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like