Trudno znaleźć firmę, która odniosłaby sukces porównywalny do Carbon3D. Kilkaset milionów dofinansowania od czołowych firm światowego przemysłu i liczne współprace z firmami z różnorodnych sektorów są potwierdzeniem niezawodności autorskiej technologii Carbon3D. Kolejną firmą, która stała się beneficjentem ich metody wytwórczej jest Specialized, amerykański producent rowerów i wyposażenia dla profesjonalnych cyklistów.

Projekt realizowany przez Specialized dotyczy drukowanych 3D, spersonalizowanych siodełek rowerowych, które raz na zawsze mają rozwiązać problem związany z niekomfortowymi przejażdżkami rowerowymi. Jednak zwiększenie komfortu jazdy jest tylko jednym z aspektów, który ma zostać zoptymalizowany przez technologie druku przestrzennego.

S-Works Power Saddle, czyli drukowane 3D siodełko rowerowe, ma stanowić alternatywę dla dostępnych na rynku rozwiązań – specjalnie zaprojektowana struktura kratowa została przygotowana w taki sposób, aby amortyzować wstrząsy i uderzenia przy jednoczesnym zapewnieniu pełnej stabilności jazdy. Geometria została zoptymalizowana pod kątem rozkładu nacisku, a jej zaznanie jest skuteczne rozpraszanie sił wywieranych przez ciężar rowerzysty.

Co do szczegółów technicznych, siodełka zostały wydrukowane 3D na największej jednostce produkcyjnej Carbon L1 z wykorzystaniem żywicy Carbon EPU 41, będącej elastycznym materiałem klasy przemysłowej. Tworzywo charakteryzuje się wysoką odpornością i wytrzymałością na czynniki mechaniczne oraz atmosferyczne.

Praca byłą żmudna. Zanim udało się osiągnąć idealną strukturę wykonane zostało ponad 70 iteracji wydruku 3D w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Jak przyznają specjaliści, stanowi to połowę czasu, jaki zazwyczaj zabiera stworzenie nowego kształtu siodełka rowerowego.

Według wstępnych informacji pierwsze sztuki siodełek ukarzą się na wynku w 2020 roku – wiadomo, że będą dostępne w dwóch szerokościach: 143 mm i 155 mm. Trudno jednak orzec, czy projekt ma charakter jednorazowy czy będzie początkiem dłuższej współpracy.

Od 2017 Carbon 3D skupił się na wspomaganiu produkcji przedmiotów użytkowych, gdzie personalizacja odgrywa kluczową rolę. Przełomem dla firmy było zawarcie współpracy z Adidas, kiedy to wspólnie stworzyli własną linię obuwia sportowego FUTURECRAFT 4D – potem przyszedł czas na kolejne kooperacje zarówno z ogólnoświatowymi, popularnymi markami jak i niszowymi projektantami. Więcej o projektach realizowanych przez Carbon 3D przeczytacie w artykułach publikowanych na łamach naszego serwisu (linki poniżej).

ZOBACZ: Johnson & Johnson nawiązuje współpracę z Carbon 3D i rozpoczyna testy z technologię CLIP

ZOBACZ: Carbon 3D zawiera współpracę z koncernem branży chemicznej Covestro

ZOBACZ: IKEA i UNYQ przedstawia nową linię drukowanych 3D akcesoriów dla graczy

Źródło: 3dprintingmedia.network3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like