Stratasys vs Afinia, ciąg dalszy sporu

0

Ostatnio pojawia się coraz więcej wiadomości związanych z patentami i wygląda na to, że ten trend się utrzyma, ponieważ giganci zaczęli prężnie walczyć o ten rynek. Pojawiły się kolejne informacje dotyczące sportu między Stratasys i Afinia, o którym pisałem w artykule Wojny patentowe czas zacząć, Stratasys vs Afinia.

Dwa tygodnie temu sąd patentowy odrzucił wniosek Afinia o weryfikację trzech patentów, o których naruszenie firma została oskarżona przez Stratasys. Utrzymanie takiej decyzja dla Afinia oznaczałaby konieczność obrony na wielu frontach, w związku z czym firma próbuje dalej walczyć o swoje racje dostarczając nowe dowody przeciwko Stratasys.

Jedną z ważniejszych cech patentu technologicznego jest jego innowacyjności, która powinna być wykazana przez składającego patent. Początkowa linia obrony Afinia polegała na próbie udowodnienia, że Stratasys złożył wniosek na technologię, które została już wcześniej objęta patentem, ten sposób okazał się skuteczny w przypadku patentu dotyczącego wypełniania drukowanego modelu 3D, czego wynikiem jest odrzucenie tego zarzutu. Obecnie pozostały jeszcze trzy sporne patenty związane z podgrzewaniem stołu roboczego, ekstruderem i przeplotem warstw podczas wydruku.

Afinia postanowiła przyjąć bardziej ofensywną strategię, zamiast bronić swoich racji firma zaczyna udowadniać, że to Stratasys i jego produkty mogą łamać patenty. Obecnie na celowniku firmy znalazł się patent związany z podgrzewanym stołem US5866058. Afania zarzuca, że model drukarki 3D DM 1650 produkowanej przez Stratasys rozgrzewa stół roboczy do 75°C w związku z czym przekracza parametry, które zostały objęte patentem o 5 stopni. Jest to bardzo rozsądne zagranie gdyż, to że sąd patentowy odrzuca pewne spory nie oznacza, że w momencie rozpoczęcia sprawy przed sądem federalnym nie zostaną one ponownie włączone do pozwu, jeżeli tak się stanie Afinia  musi być przygotowana na odpieranie wszystkich zarzutów i zdyskredytowanie przeciwnika.

Afinia nawołuje również inne małe firmy do współpracy w przypadku, gdy i one otrzymały podobne zarzuty od Stratasys, jeżeli to się uda obrona zyska bardzo cennych światków, którzy poprą jej tezy.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Udostępnij.

O autorze

Informacje Prasowe

Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.