Holenderski projektant Rein van der Mast, znany szerzej pod swoim (dość oryginalnym) pseudonimem artystycznym Pjotr, specjalizuje się w tworzeniu niezwykłych piór wiecznych, do czego wykorzystuje technologie przyrostowe. Do tej pory skupiał się na metodach spieku sproszkowanych tworzyw sztucznych i metali, czego przykładem może być kolekcja o nazwie Spica Virginis, jednakże tym razem sięgnął po tańsze rozwiązania, w postaci desktopowego FDM.

Przy pomocy Ultimakera 2+ Extended oraz filamentu kompozytowego składającego się w 40% z brązu i 60% PLA stworzył nową kolekcję piór łączących nowoczesność technologii przyrostowych z estetyką XIX wieku. Wydruki zostały dokładnie oszlifowane i wypolerowane, a następnie pokryte w wybranych miejscach patyną, dzięki czemu nabrały jeszcze bardziej realistycznego wyglądu.

Pjotr zainteresował się tworzeniem cyfrowych rzeźb oraz innych przedmiotów artystycznych wykonanych w technologii druku 3D w 2010 roku. Efekt jego prac można było po raz pierwszy zobaczyć trzy lata później, gdy wprowadził na rynek pierwsze pióro wieczne wydrukowane na drukarkach 3D. Było ono wykonane z tytanu, cechując się niemożliwą do wykonania innymi metodami wytwórczymi geometrią oraz zintegrowaną mechaniką.

Projektant posiada bardzo bogate doświadczenie w pracy z wysokobudżetowymi technologiami przyrostowymi, pracując m.in. przez trzy lata jako Kierownik Projektów i Inżynierii w firmie Additive Industries, realizującej projekty dla przemysłu lotniczego i samochodowego. Dzięki sukcesowi jaki osiągnął ze swoją pierwszą kolekcją piór w 2013 r., poświecił się w całości na projektach produktów konsumenckich, w znakomitej większości opartych o druk 3D.

Najnowsza kolekcja piór to dalszy etap eksplorowania możliwości jakie dają technologie addytywne – tym razem przy wykorzystaniu ich najtańszej odmiany – FDM.

Źródło: www.pjotrpens.com
Grafika: SOLide/Pjotr – All rights reserved – Copyright © 2010-2017

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D