Stylowe pióra wieczne wykonane z kompozytu PLA i brązu na Ultimakerze 2+

0

Holenderski projektant Rein van der Mast, znany szerzej pod swoim (dość oryginalnym) pseudonimem artystycznym Pjotr, specjalizuje się w tworzeniu niezwykłych piór wiecznych, do czego wykorzystuje technologie przyrostowe. Do tej pory skupiał się na metodach spieku sproszkowanych tworzyw sztucznych i metali, czego przykładem może być kolekcja o nazwie Spica Virginis, jednakże tym razem sięgnął po tańsze rozwiązania, w postaci desktopowego FDM.

Przy pomocy Ultimakera 2+ Extended oraz filamentu kompozytowego składającego się w 40% z brązu i 60% PLA stworzył nową kolekcję piór łączących nowoczesność technologii przyrostowych z estetyką XIX wieku. Wydruki zostały dokładnie oszlifowane i wypolerowane, a następnie pokryte w wybranych miejscach patyną, dzięki czemu nabrały jeszcze bardziej realistycznego wyglądu.

Pjotr zainteresował się tworzeniem cyfrowych rzeźb oraz innych przedmiotów artystycznych wykonanych w technologii druku 3D w 2010 roku. Efekt jego prac można było po raz pierwszy zobaczyć trzy lata później, gdy wprowadził na rynek pierwsze pióro wieczne wydrukowane na drukarkach 3D. Było ono wykonane z tytanu, cechując się niemożliwą do wykonania innymi metodami wytwórczymi geometrią oraz zintegrowaną mechaniką.

Projektant posiada bardzo bogate doświadczenie w pracy z wysokobudżetowymi technologiami przyrostowymi, pracując m.in. przez trzy lata jako Kierownik Projektów i Inżynierii w firmie Additive Industries, realizującej projekty dla przemysłu lotniczego i samochodowego. Dzięki sukcesowi jaki osiągnął ze swoją pierwszą kolekcją piór w 2013 r., poświecił się w całości na projektach produktów konsumenckich, w znakomitej większości opartych o druk 3D.

Najnowsza kolekcja piór to dalszy etap eksplorowania możliwości jakie dają technologie addytywne – tym razem przy wykorzystaniu ich najtańszej odmiany – FDM.

Źródło: www.pjotrpens.com
Grafika: SOLide/Pjotr – All rights reserved – Copyright © 2010-2017

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.