Google współpracuje z organizacją CyArk w celu sporządzenia bazy modeli 3D najważniejszych światowych zabytków. Do sporządzenia dokładnych modeli wykorzystywane jest skanowanie laserowe i fotogrametria. Pierwotną ideą projektu było wykonanie dokumentacji niezbędnej do renowacji i odbudowy zabytków, ale dzięki platformie Googla z modeli może korzystać każdy zainteresowany.

W 2003 Barbara i Ben Kacyra utworzyli organizację CyArk (od Cyber Archive), której misją jest ocalenie światowych zabytków od katastrof naturalnych, ludzkiej agresji i degradacji związanej z upływem czasu. Wcześniej, w latach 90. Ben założył firmę Cyra, oferując pierwsze komercyjne lidary. Do założenia ratującej zabytki organizacji non-profit skłoniły go wydarzenia z 2001 roku. Wtedy to w Afganistanie, w rodzinnych stronach Kacyry, talibowie zdewastowali olbrzymie posągi buddy, wykute w skałach w VI w. n.e.

CyArk działa od 2003 roku. Wykorzystuje nowoczesne technologie, ze skanowaniem laserowym na czele, do przygotowywania komputerowych modeli najważniejszych obiektów światowego dziedzictwa. W rejestrowaniu danych organizację wspierają wolontariusze z całego świata, a do sporządzenia dokładniejszych modeli oprócz ldiarów wykorzystują wysokiej rozdzielczości aparaty i drony. Do tej pory udało się udokumentować ponad 200 obiektów, od starożytnych budowli, jak miasto Pagan w Birmie, po zupełnie nowoczesne konstrukcje, jak gmach opery w Sydney.

Choć celem CyArka jest również umożliwienie korzystania z modeli przez naukowców i innych zainteresowanych, przez długi czas twórcy organizacji nie do końca mogli poradzić sobie z opracowaniem i udostępnianiem danych. Niedawno jednak CyArk podjął współpracę z Googlem, wspólnymi siłami tworząc projekt Open Heritage, który stanowi część platformy Google Arts & Culture. Wybrane modele może teraz podziwiać każdy, czy to na ekranie telefonu, czy przez gogle VR. Szczegółowa dokumentacja przygotowywana przez CyArka może także pomóc odnawiać zabytki i uchronić je przed losem, jaki spotkał posągi buddy.

Projekt Open Heritage otwiera nowe możliwości zarówno przed CyArkiem jak i przed platformą Arts & Culture. Platforma Googla wykorzystywana jest przez ponad 1500 muzeów z całego świata i pozwala udostępniać dane w różnych postaciach. Dzięki CyArkowi po raz pierwszy pojawiły się na niej modele 3D. W tej chwili w zasobach Open Heritage dostępnych jest 25 obiektów z 18 krajów. Modele może pobrać każdy, pod warunkiem, że wypełni formularz zamieszczony na stronie projektu.

źródła: all3dp.com, artsandculture.google.com

Wojtek Lipiński
Chemik (organik) z zawodu i z zamiłowania, student Politechniki Łódzkiej. Entuzjasta klasycznej motoryzacji, nauki i techniki.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D