Już wkrótce, dzięki pracy paleontologów z Centrum Różnorodności Biologicznej (Naturalis) Muzeum Historii Naturalnej w Leiden (w Holandii), będzie można podziwiać szkielet tyranozaura rexa w naturalnych rozmiarach. Został on wydrukowany, w częściach, na holenderskiej drukarce 3D Ultimaker 2+. Dzięki licznym hollywoodzkim produkcjom T-Rex to jeden z najbardziej rozpoznawalnych gatunków dinozaurów na świecie. Tyranozaur rex żył ok. 70 mln lat temu i jest jedynym gatunkiem z rodzaju tyranozaurów,  którego istnienie zostało potwierdzone.

W 2013 roku grupa paleontologów z Centrum Różnorodności Biologicznej odkryła skamieniałości tyranozaura rexa w stanie Montana. Mimo że szkielet był niezwykle dobrze zachowany, brakowało kilku kluczowych kości, w tym kości lewej nogi oraz ramienia. Aby w pełni odtworzyć kolosalny trzynastometrowy szkielet, zespół z Naturalis musiał wykonać szereg prac, opartych na skanowaniu 3D i drukowaniu brakujących kości na drukarce 3D Ultimaker 2+.

Zanim rozpoczęto skanowanie i drukowanie 3D, należało stworzyć modele brakujących kości ze styropianu. Wymagało to zdumiewających umiejętności i precyzji. Inną metodą było stworzenie i dodanie do szkieletu odlewów kości innych dinozaurów, ale ich rozmiary nie współgrały z resztą kości. Dzięki skanowaniu 3D możliwe było stworzenie idealnie dopasowanych elementów, które wydrukowano w wysokiej rozdzielczości.

Aby skończyć szkielet Naturalis skontaktowało się z Valentinem Vanhecke z holenderskiej firmy 4Visualization, która wykonała skan 3D prawej nogi i ramienia dinozaura. Następnie, muzeum nawiązało współpracę z firmą Ultimaker. Co zabawne, kości wydrukowane na Ultimakerze 2+ wyglądały tak realistycznie, że podjęto decyzję o tym, aby  pomalować je na inny kolor, niż prawdzie kości. Wszystko po to, by zwiedzający wiedzieli, które części szkieletu są naturalne.

Prace nad szkieletem dobiegają końca. Centrum Różnorodności Biologicznej w Leiden zapowiada premierę nowej wystawy dinozaurów na wrzesień 2016 roku. Dla zainteresowanych, którzy nie mogą zobaczyć T-Rexa na własne oczy, Ultimaker zapowiada przygotowanie przewodnika, w którym opisany będzie cały proces wydruku kości dinozaura. Będzie on zawierał również gotowe pliki STL, zatem każdy będzie mógł wydrukować sobie kości tyranozaura na swojej drukarce 3D.

Źródło: http://www.3ders.org/

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News