Gwiezdne Wrota” to kultowy film science fiction z 1994 r., wyreżyserowany przez specjalistę od kina akcji – Rolanda Emmericha, z Kurtem Russellem w jednej z ról głównych. Sukces kasowy sprawił, że motyw przewodni filmu stał się na przestrzeni lat prawdziwą fabryką do zarabiania pieniędzy. Na jego kanwach powstały trzy seriale, dwa filmy długometrażowe będące rozwinięciem seriali oraz niezliczone książki, komiksy i gry.

Chociaż dziś Gwiezdnym Wrotom daleko już do popularności z lat 90-tych i 00-nych, belgijskie muzeum Musée royal de Mariemont w Morlanwelz postanowiło otworzyć wystawę wykorzystującą motywy z uniwersum „Stargate„. Centralnym punktem będą oryginalnych rozmiarów Gwiezdne Wrota, do stworzenia których wykorzystano drukarki 3D.

Wrota mają rozpiętość blisko 7 metrów i składają się z ok. 12 tysięcy elementów. Dwa tysiące z nich zostało wydrukowanych na drukarkach 3D w technologii FDM. Pozostałe części zostały wyfrezowane i wycięte laserem z drewna.

Do produkcji drukowanych elementów wykorzystano drukarki 3D Flashforge, spięte w składającą się z 20 maszyn farmę. Do frezowania wykorzystano frezarkę Marchant Dice, a do wycinania – Thunder Laser.

Całkowity czas produkcji i montażu Wrót wyniósł ok. 1000 godzin. Produkcji tej niezwykłej instalacji podjęło się studio Vigo Universal specjalizujące się m.in. w tworzeniu projektów przestrzennych przy użyciu nowych technologii. Wystawa pt. „From Stargate to Comics: The Egyptian Gods in the geek culture” będzie otwarta do listopada tego roku.

Źródło: www.all3dp.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D