taulman wprowadza na rynek nowy filament TECH-G, łączący najlepsze cechy ABS i PLA

2

Podczas gdy (prawie) wszyscy producenci filamentów do niskobudżetowych drukarek 3D drukujących w technologii FDM na świecie prześcigają się w stworzeniu „najlepszego” PLA lub ABS, amerykański taulman3D jest jedną z niewielu firm, które systematycznie starają się poszerzyć ogólnie obowiązujący podział na te dwa najpopularniejsze materiały o nowe rozwiązania. Lista osiągnięć taulmana jest trudna do przecenienia – do dzięki niemu w świecie niskobudżetowego druku 3D pojawiły się zróżnicowane pod względem wytrzymałości nylony, transparentne filamenty oparte o PET, czy materiały odporne na wysokie temperatury i/lub środki chemiczne. Najnowszym materiałem opracowanym i wprowadzonym na rynek przez firmę jest TECH-G, filament łączący właściwości PLA i ABS.

TECH-G powstał w 2014 roku, a na początku 2015 r. jego próbki zostały rozesłane do wybranego grona testerów, którzy mieli okazję drukować z niego na swoich drukarkach 3D i zgłaszać swoje opinie producentowi. To standardowa dla taulmana procedura wprowadzania filamentów na rynek, który każdorazowo rozsyła próbki swoich nowych materiałów do osób związanych ze społecznością RepRap na świecie w oczekiwaniu na feedback, w celu wprowadzenia ewentualnych modyfikacji.

Nowy filament jest pochodnym politereftalanu etylenu (PET) i stanowi niejako połączenie PLA i ABS. Jego kluczowe właściwości to wysoka wytrzymałość i elastyczność, przy równoczesnym braku charakterystycznego dla np. ABS zapachu w trakcie procesu drukowania 3D. Na chwilę obecną TECH-G występuje w postaci transparentnej (podobnej do t-glase) i jest sprzedawany w nietypowych jak na taulmana szpulach o wadze 1kg (zwykle jest to 1 funt, czyli ok. 0,45 kg).

Zalecana temperatura drukowania materiału to 238°C. Zbyt niska temperatura może spowodować niższą transparentność drukowanych modeli, z kolei zbyt wysoka może powodować tworzenie się pęcherzy. Pełna specyfikacja filamentu to:

  • wytrzymałość na rozciąganie 5,900+ PSI
  • wydłużanie: 3%
  • odporność na uderzenia (IZOD): 2.14 ft-lbf/inch
  • kolor: transparentny
  • powonienie: brak
  • przezroczystość: 90%
  • temperatura druku 3D (uzależniona od średnicy głowicy): 235°C – 240°C
  • certyfikat FDA CFR 177.1315
  • wytrzymałość temperaturowa: 80°C.

Taulman testował jakość TECH-G pod kątem rozciągania, w którym był on poddawany różnym stopniom napięcia, odkrywając równocześnie jak jest on elastyczny i wytrzymały. Mimo, iż kolorystyka filamentu została póki co ograniczona do jednego – transparentnego koloru, to zalety TECH-G sprawiły, iż został on doceniony przez szereg testerów za wyjątkowo funkcjonalny i użyteczny. Niwelując słabszą wytrzymałość typową dla PLA oraz kurczliwość i słabszą wytrzymałość na rozciąganie ABS, taulman ma nadzieję na wprowadzenie na rynek nowego standardu filamentów do druku 3D.

Źródło: www.3dprintingindustry.com
Grafika: [1] [2] [3]

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.