Większość nowych drukarek 3D zachwyca designem – francuska The ECV-ONE z pewnością nie należy do tego grona. Urządzenie wygląda dość zniechęcająco, topornie i odpychająco. Ot, brzydka, biała skrzynka z przeszklonymi  ściankami. Jednakże to co czyni ją na swój sposób interesującą to właściwości funkcjonalne. Jej najważniejsze cechy to zamknięta i podgrzewana komora robocza, druk 3D z wielu różnych materiałów oraz kolorowy wyświetlacz LCD do obsługi urządzenia.

Najciekawsza jest przede wszystkim podgrzewana komora robocza. Tzn. ten feature sam w sobie nie jest może niczym nadzwyczajnym, ale ciekawym jest, iż coraz więcej producentów zaczyna wyposażać swoje urządzenia w ten element, bimbając sobie na patenty Stratasysa w tym zakresie… Coś co jeszcze kilka miesięcy temu powodowało zapalenie się czerwonej lampki ostrzegawczej, w tej chwili powoli zaczyna być swoistym standardem. Oczywiście dotyczy to drukarek 3D, którym raczej nie grozi międzynarodowa kariera i sprzedaż liczona w tysiącach sztuk rocznie, niemniej jednak na rynku lokalnym dane urządzenie może osiągnąć całkiem przyjemny wynik sprzedażowy.

The ECV-ONE to urządzenie nastawione na sprzedaż kilku – kilkunastu sztuk miesięcznie. Nie znam jego ceny, ale podejrzewam, iż jest nie mniejsza niż np. MakerBot Replicatora 2 (ok. 10 000 PLN). Dedykowane dla tzw. prosumerów oraz małych i średnich przedsiębiorstw, może z powodzeniem odnaleźć się czy to w skromnym biurze projektowym czy w dziale utrzymania ruchu średniej wielkości firmy produkcyjnej.

Źródło: www.ecrewvis.fr

Źródło: www.ecrewvis.fr

Drukarka 3D posiada obszar roboczy na poziomie 25 x 25 x 25 cm, dwie głowice oraz może drukować z całej gamy materiałów do druku 3D: ABS, PLA, HIPS, PVA, PE, PET oraz dwóch tajemniczych materiałów „kamień” („stone„) i „skała” („rock„). Dodatkowo jest wyposażona w wykonany z borokrzemianu szklany stół roboczy oraz panel LCD do obsługi drukarki 3D, który również powoli staje się standardem w przypadku urządzeń prosumenckich.

The ECV-One to swoista ciekawostka – szybki i niezobowiązujący rzut okiem na francuską scenę drukarkową. Nie spodziewam się abyśmy usłyszeli o nim ponownie – przynajmniej nie do czasu, jak będzie prezentował się w paskudnej i odstręczającej obudowie.

Źródło: www.ecrewvis.fr via www.fabbaloo.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

7 Comments

  1. Na 3ders piszą, że cena mieści się między 4000 a 4500Euro bez VAT 😀

    1. Hej, dzięki, nie widziałem tego artykułu 🙂 Cena jest chora… Podobnie jak zaprezentowane „high quality” wydruki… http://www.3ders.org/images/ecv-one-3d-printer-3d-prints-4.jpg http://www.3ders.org/images/ecv-one-3d-printer-3d-prints-3.jpg

  2. W jednym z odcinków „Futuramy” jest taka scena:
    Profesor mówi: wymyśliłem urządzenie, które tłumaczy wszystkie języki we wszechświecie, tylko z jakieś przyczyny nie działa i cokolwiek powiem ono tłumaczy na jakiś prehistoryczny, dawno zapomniany i prymitywny język.
    Zaprezentuje teraz:
    Profesor -„dzień dobry”!
    Translator na to – „bonjour”.

    …czy jakoś tak to leciało 🙂

  3. nasz rodzimy golem to niby piękny jest??

    1. Autor Golema Yru od dawna rozumie że zamknięta komora ma znaczenie. Inni konstruktorzy nadal bawią się w budowanie kabrioletów nie mając bladego pojęcia o naturze termoplastów.

      1. Nim Yru zrobił golema to były inne wymyślunki z zamkniętą komorą …
        W przypadku Golema taka a nie inna obudowa podyktowana jest użytym materiałem, który w innej formie mógłby się po prostu zniekształcić (dibond lub plabond).

  4. […] Hej, dzięki, nie widziałem tego artykułu Cena jest chora… Podobnie jak zaprezentowane „high quality” wydruki… http://www.3ders.org/images/ecv-one-3d-p rinter-3d-prints-4.jpg http://www.3ders.org/images… Leer… […]

Comments are closed.

You may also like