TOP 10 serwisów z darmowymi modelami STL

1

Każdy użytkownik drukarki 3D, o ile nie służy mu ona tylko do pracy, lubi czasem wydrukować coś szybko, bez zbędnego tracenia czasu na projektowanie. Czasem jest to jakiś „przydasiek” do domu, którym to chcemy udowodnić żonie, że ta drukarka 3D jednak się do czegoś przydaje i nie jest tylko kolejną, drogą zabawką męża, a czasem po prostu jakiś zbędny gadżet, którym chcemy się popisać przed kolegami w pracy. Inna sprawa, że zapewne jakieś 90% przedmiotów, które chcielibyśmy narysować i wydrukować, jest już pewnie dostępna w Internecie.

Poniżej przedstawiam zestawienie dziesięciu serwisów z gotowymi projektami w formacie STL. Część z nich oferuje wszystkie modele za darmo, a część utrzymuje się przede wszystkim ze sprzedaży plików, ale zawiera również pokaźną bazę projektów, za które nie trzeba płacić.

Kolejność opisywania serwisów jest przypadkowa. Niezależnie od tego…

Gdybyście byli zainteresowani zdobyciem wiedzy i umiejętności pozwalającej Wam na samodzielne projektowanie obiektów do druku 3D oraz obsługi samych drukarek 3D je drukujących, zachęcamy do zapoznania się z kursami jakie oferujemy.

1. Thingiverse

thingiverse

Jeden z największych, a z pewnością najbardziej popularnych w Polsce, serwisów z darmowymi modelami STL, który zawiera niezliczone ilości gotowych do druku modeli. Niestety ich poziom nieco, ostatnimi czasy podupadł. Można tu znaleźć całą masę plików bezużytecznych i niedrukowalnych, ale też nadal jednak, w tej całej masie, trafiają się prawdziwe perełki. Portal należy do MakerBot’a, producenta popularnych drukarek z serii Replicator.

 2. YouMagine

youmagine

Jest to portal społecznościowy skupiający pasjonatów projektowania 3D. Serwis ten zawiera ponad 10 000 darmowych projektów. Powstał w roku 2013 i prowadzony jest przez producenta popularnych, opensourcowych, drukarek Ultimaker.

3. Yeggi

yeggi

Jest to dedykowana wyszukiwarka projektów nadających się do druku 3D. Za jej pośrednictwem możemy przeszukiwać między innymi inne, wymienione w naszym zestawieniu serwisy z plikami. Wyszukiwarka cechuje się dużą prostotą interfejsu. Jedną z jej funkcji jest wyświetlanie najczęściej wyszukiwanych plików.

4. My Mini Factory

mmf

Jeden z najpopularniejszy i oferujących najlepsze jakościowo modele 3D serwisów. Jest tak, dlatego że witryna oferuje projekty tworzone przede wszystkim przez profesjonalistów, a wszystkie umieszczane pliki są wcześniej testowane pod kątem jakości. Strona zawiera również sklep, w którym możemy kupić gotowe, wydrukowane i starannie wykończone modele. Istnieje też możliwość wysyłania prośby o interesujący nas model, który może zostać dla nas zaprojektowany.

5. Instructables

instructables

Świetny portal, na którym użytkownicy dzieją się swoimi projektami DIY. Spora część z nich oparta jest na druku 3D. Wszystkie opisy zawierają bardzo dokładne instrukcje krok po kroku, co należy robić i w jakiej kolejności.

6. GrabCAD

grabcad

GrabCAD to portal skupiający społeczność blisko 3 mln inżynierów i skierowany głównie do tej właśnie grupy odbiorców. W serwisie znajduje ponad 1mln darmowych plików, a spora ich część znajduje się w kategorii projektów przeznaczonych do druku 3D.

7. Pinshape

pinshape-1024x576

Portal na którym można sprzedawać i kupować wysokiej jakości modele 3D. Posiada też jednak ogromną bazę, naprawdę ciekawych, darmowych projektów. Każdy użytkownik, który wydrukował dany model, może podzielić się ze społecznością wykonanym zdjęciem, na którego podstawia reszta użytkowników może ocenić jakość oferowanego modelu.

8. CGTrader

cgtrader

Kolejny serwis na którym można sprzedawać i kupować modele 3D. Nie wszystkie z nich przeznaczone są pod druk 3D, ale baza tych darmowych, które się do tego nadają, zawiera ponad 4 000 plików.

9. Cults

cults

Francuski serwis i sklep zarazem, w którym twórcy mogą udostępniać lub sprzedawać swoje projekty. Zamieszczane tam modele STL cechują się bardzo wysoką jakością. W wyłowieniu darmowych plików pomaga nam wbudowane filtrowanie.

10. Repables

repables

Repables to bardzo prosty serwis, na którym możemy opublikować lub z którego możemy pobrać darmowe pliki STL. Strona zawiera przede wszystkim mało skomplikowane modele przedmiotów codziennego użytku oraz pliki części do popularnych drukarek 3D.

Jeśli znacie jakieś inne, ciekawe serwisy o podobnej tematyce, to zachęcam do dzielenia się informacjami o nich w komentarzach.

Gdybyście byli zainteresowani zdobyciem wiedzy i umiejętności pozwalającej Wam na samodzielne projektowanie obiektów do druku 3D oraz obsługi samych drukarek 3D je drukujących, zachęcamy do zapoznania się z kursami jakie oferujemy.

DODAJ KOMENTARZ:

1 komentarz

  1. Avatar

    Jest też polski dobrze rozwijający się serwis – http://www.formsfield.com. Umożliwia m. in. streamowanie modeli 3D bezpośrednio do drukarki za pomocą Authentise oraz zamówienie wykonania wydruku. Część modeli jest darmowa.