Druk 3D został powołany do życia jako poważna technologia służąca do tworzenia szybkich i relatywnie tanich prototypów, stając się w tym obszarze alternatywą dla klasycznych metod wytwórczych. Gdy w drugiej połowie lat 00-nych XI wieku Adrian Bowyer tworzył pierwsze prototypy tzw. samoreplikujących się drukarek 3D typu RepRap, jego intencją było zdemokratyzowanie procesów wytwórczych, obniżenie kosztów dostępu do technologii druku 3D oraz rozpropagowanie idei open-source i open-hardware na świecie. Jednakże jak to zwykle bywa – idee ideami, ale gdy pierwsze drukarki 3D trafiły w ręce amatorów nowych technologii, makerów i hobbystów, dość szybko okazało się, że zamiast drukowania „poważnych rzeczy”, znakomita większość użytkowników woli tworzyć gadżety, zabawki i mniej lub bardziej przydatne drobiazgi.

Na Thingiverse – największej platformie z darmowymi projektami do druku 3D, znajduje się ponad 1,2 mln modeli (stan na listopad 2018). Chociaż nie brakuje tam wielu złożonych i bardzo funkcjonalnych rzeczy, znakomita większość jest – najogólniej rzecz ujmując – mało poważna. Możemy znaleźć tam zarówno postacie z filmów, czy kreskówek, jak i niezliczone ilości kompletnie bezużytecznych gadżetów, których jedynym powodem istnienia jest możliwość wydrukowania na domowej drukarce 3D z plastiku…

Na przestrzeni lat na Thingiverse (oraz kilku pokrewnych repozytoriach) pojawiło się wiele modeli, które cieszyły się przez pewien czas olbrzymią popularnością. Kilka z nich ma charakter ikoniczny – wydrukowała je znakomita większość użytkowników. Oto moja lista 20 najbardziej znanych i „wpływowych” modeli 3D, jakie pojawiły się w internecie…

20. Toyota 4 Cylinder Engine 22RE

Model, który najprawdopodobniej może poszczycić się najlepszym stosunkiem pobrań na dysk twardy komputera, do najmniejszej liczby (kompletnych) wydruków… Prawie każdy z nas choć raz myślał aby zebrać się w sobie, wydrukować komplet blisko 70 części silnika, złożyć je w całość i uruchomić jak na powyższym filmie – a potem pławić się w pochlebstwach znajomych, którym będziemy prezentować nasze dzieło… Niestety większość wciąż czeka na tą chwilę…

19. Build Your Own Jet Engine (by GE)

Jeżeli ktoś czuł naprawdę dużą potrzebę wydrukowania i złożenia modelu silnika, a nie miał dość sił aby zmierzyć się z projektem silnika Toyoty, zawsze mógł skorzystać z dużo prostszego, a zarazem bardzo prestiżowego projektu silnika odrzutowego, przygotowanego przez inżynierów GE! Powyższy model to pierwszy, oficjalny ukłon koncernu w kierunku użytkowników amatorskich drukarek 3D – a zarazem potencjalnych, przyszłych pracowników.

18. The T-Rex Skull (by MakerBot)

Innym spektakularnym – a zarazem relatywnie prostym modelem, jest czaszka T-Rexa, przygotowana przez projektantów MakerBota, pierwotnego twórcę i właściciela Thingiverse. Model zoptymalizowany do druku 3D na desktopowej drukarce 3D znalazł się na wielu biurkach amatorów drukowania przestrzennego na całym świecie.

17. Low Poly Mask

Model prostej, polygonalnej maski z 2012 roku, był na tyle charakterystyczny i unikalny w tamtym czasie, że na długi czas znalazł się w gronie najchętniej prezentowanych modeli 3D.

16. Nautilus Gears

Jedną z najbardziej prostych, a zarazem efekciarskich rzeczy jakie można było wydrukować na desktopowej drukarce 3D było coś, co po złożeniu się ruszało. Na Thingiverse znajdziemy setki (tysiące?) gadżetów, których jedyną funkcjonalnością było to, że dało się nimi kręcić, obracać lub jeździć po płaskiej powierzchni. Wyjątkowo popularnym modelem czasów wczesnych drukarek 3D był powyższy projekt.

15. Three Heart Gears

Bardziej „skomplikowanym„, lecz równie popularnym modelem tego typu było to mechaniczne serce.

14. Fully assembled 3D printable wrench

Co może zrobić na znajomych większe wrażenie niż bezużyteczny, ruchomy gadżet składający się z kilku kawałków? Pozornie użyteczny, ruchomy klucz francuski, który drukuje się… w jednym kawałku! Mimo upływu 6 lat od chwili premiery tego projektu w sieci, wciąż można nim wywołać zachwyt i niedowierzanie wśród osób nie mających styczności z drukiem 3D na co dzień. Czar pryska dopiero w chwili próby użycia klucza w celu odkręcenia czegoś (szczególnie jeśli do wydruku użyliśmy PLA)…

13. T800 Smooth Terminator Endoskull

W chwili swojej premiery w 2014 roku, powyższy model głowy Terminatora T-800 należał do grona najbardziej dopracowanych i szczegółowych modeli 3D zoptymalizowanych pod druk 3D, a równocześnie był miarą kunsztu drukarza 3D, który zdołał go wydrukować na swoim rozdygotanym „druciaku„.

12. Groot Bust Sculpture

Do 2012 roku drukowanie 3D na desktopowych drukarkach 3D było ograniczone do garstki stosunkowo mało interesujących materiałów z ABS i PLA na czele. Potem Kai Parthy – nieco zapomniany dziś twórca nowatorskich filamentów do drukarek 3D, zaprezentował Laywoo-3D – pierwszy na świecie filament będący kompozytem PLA i pyłu drzewnego. Materiał cieszył się olbrzymią popularnością, a najlepszą miarą jego możliwości i właściwości było popiersie Groota – członka Strażników Galaktyki, a zarazem pozaziemskiej istoty o wyglądzie drzewa.

11. Poly Tiger (by Zortrax)

Model autorstwa Zortrax, był jednym ze znaków rozpoznawczych firmy w początkach jej kariery. Był równie stylowy co relatywnie trudny w druku 3D i w pełni ukazywał potencjał zdobywającej wówczas renomę i sławę drukarki 3D Zortrax M200.

10. Marvin (by 3D Hubs)

3D Hubs – platforma pośrednicząca w usługach druku 3D, była jednym z architektów światowej branży druku 3D, wyrosłej na barkach desktopowych drukarek 3D. Symbolem platformy była maskotka o nazwie Marvin, którą należało wydrukować jako model referencyjny, chcąc stać się jednym z dostawców na platformie.

9. Ultimaker Robot (by Ultimaker)

Robot z logo holenderskiego Ultimakera był jednym z pierwszych wydruków testowych jakie pojawiły się wśród społeczności druku 3D na świecie. Dla wielu osób (w tym dla mnie) był to pierwszy wydruk 3D jaki w ogóle wykonały w życiu…

8. Julia Vase collection (by Stijn van der Linden)

Każdy początkujący drukarz 3D musiał prędzej czy później wydrukować jakiś wazon. W sieci znajdziemy setki fantastycznych kształtów i wzorów, które po wydruku wzbudzają podziw osób nie mających styczności z drukiem 3D na co dzień. Tajemnicą poliszynela jest to, że są one bardzo proste do wydrukowania… W roku 2012 holenderski projektant Stijn van der Linden stworzył serię ikonicznych wazonów z serii Julia Vase, na których wzorowała się cała masa kolejnych modelarzy.

7. Cellular Lamp (by Nervous System)

Pochodzące z Massachusetts w USA studio Nervous System należy do absolutnej czołówki innowatorów w świecie druku 3D. Projektanci stworzyli masę ikonicznych modeli 3D, dedykowanych dla różnych technologii druku 3D (głównie proszkowych – CJP i SLS). Jeśli chodzi o desktopowy druk 3D w technologii FDM / FFF, mogą pochwalić się powyższą lampą, która jest niemożliwa (lub ekstremalnie trudna) do stworzenia przy użyciu innej technologii niż drukowanie przestrzenne.

6. Hairy Lion

Gdy wydawało się już, że w kwestii fajnych, ale kompletnie bezużytecznych rzeczy jakie można wydrukować na drukarce 3D osiągnięto absolutnie wszystko, w grudniu 2016 roku Słoweniec Primoz Cepin zaskoczył wszystkich prezentując lwa z grzywą, którą należy ułożyć samodzielnie przy użyciu… suszarki do włosów! Jeżeli ktoś chciał choć raz w życiu poczuć się jak fryzjer – to idealny model dla niego. UWAGA! Mamy tylko jedną próbę na raz, aby sprawdzić nasze umiejętności…

5. Owl statue

Jeden z najprostszych, przez co niezwykle popularnych modeli 3D pierwszej połowy lat 10-tych. Każdy kto w latach 2012-2014 zaczynał przygodę z drukiem 3D wydrukował przynajmniej jedną sowę…

4. Stanford bunny

Jeden z pierwszych, testowych modeli przestrzennych, stworzony w 1994 roku przez  Grega Turka i Marca Levoy’a na uniwersytecie Stanforda w USA. Prezentuje zeskanowaną w 3D figurkę porcelanowego króliczka.

3. Elephant (by LeFabShop)

Jeden z najpopularniejszych modeli w historii Thingiverse, autorstwa nieodżałowanego francuskiego studia LeFabShop.

2. Yoda

Chyba najpopularniejszy model 3D w latach 2012 – 2014, został wydrukowany chyba przez wszystkich…? Był zarazem bardzo interesującym modelem testowym.

1. 3DBenchy

Ta niepozorna łódeczka jest najczęściej drukowanym modelem 3D w historii desktopowego druku 3D typu FDM / FFF. Model, który zadebiutował w 2015 roku, służy do testowania drukarek 3D, wykazując wszelkie niedoskonałości danego urządzenia.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like