Triumf nowoczesnej medycyny i profesjonalnego druku 3D – chiński rolnik odzyskuje utracone w wypadku pół głowy

0

Z końcem sierpnia opisywałem poruszającą historię chińskiego rolnika, który na skutek nieszczęśliwego wypadku na budowie doznał poważnego urazu głowy, które utworzyło makabrycznie wyglądające wgniecenie w jego czaszce. Rolnik nie tylko wyglądał jakby został pozbawiony połowy jej górnej części, to dodatkowo stracił mowę i zdolność pisania, zaczął również cierpieć na tzw. „podwójne widzenie„. Gdy wydawało się, że jego życie sprowadzi się do pozbawionej jakiejkolwiek nadziei wegetacji, na pomoc przyszła zaawansowana medycyna oraz technologia druku 3D. Chirurdzy ze szpitala Xijing przy Uniwersytetecie Medycznym Czwartej Armii w Xi`an, za pomocą skanera 3D i technologii druku 3D odtworzyli zniszczony fragment czaszki. Pacjent przeszedł operację miesiąc temu – teraz zaprezentowano jej spektakularne efekty.

Operacja trwała 3,5 godziny. W trakcie jej trwania rolnikowi wszczepiono tytanową siatkę, która została wykonana w technologii druku 3D na podstawie wcześniejszego skanu 3D jego głowy. Dzięki temu odtworzono zniszczone kości przywracając głowie pierwotny kształt, lecz przede wszystkim mózg pacjenta został na powrót chroniony, gdyż wcześniej pokrywała go wyłącznie warstwa skóry. Co więcej, umożliwiło to regenerację komórek mózgowych oraz połączeń nerwowych, powodując że problemy neurologiczne jakie pojawiły się po wypadku zaczną stopniowo ustępować.

Człowiek bez pół głowy 03

W blisko miesiąc po operacji nie ma śladów żadnych infekcji czy odrzutów, a implant bardzo dobrze zrasta się z resztą tkanek. Zaczynają również powracać poszczególne funkcje – rolnik może już wypowiadać pojedyncze słowa, poprawia się również kwestia równowagi i widzenia. Jego życie zaczyna powoli również przypominać to sprzed wypadku – oczywiście nie ma mowy o pracy, czy wysiłku fizycznym, jednakże może już na powrót samodzielnie chodzić, czy się odżywiać.

Gdyby nie technologia druku 3D tego typu operacje nie miałyby racji bytu. Dzięki zastosowaniu swoistej inżynierii odwrotnej, udało się odtworzyć głowę człowieka! Brzmi to niewiarygodnie – niczym rodem z filmu sci-fi, ale dzieje się na naszych oczach.

Źródło: www.3ders.org
Grafika: [12] [3]

DODAJ KOMENTARZ:

Leave A Reply