TRUMPF, jako jeden z najpopularniejszych producentów przemysłowych systemów wytwarzania addytywnego z metali, konsekwentnie rozwija swoją technologię prezentując coraz nowsze rozwiązania. Niedawno niemiecki producent zademonstrował możliwości swojej drukarki 3D TruPrint 5000, ujawniając jednocześnie szczegóły swojej nowej technologii wytwarzania.

System TruPrint 5000, działający w technologii Laser Metal Fusion (LMF) pozwalał na wytwarzanie precyzyjnych elementów z proszków stali wysokowęglowej czy stopów tytanu. Ulepszenia zaproponowane przez specjalistów TRUMPF sprawią, że maszyna będzie mogła wytwarzać addytywnie również z metali szlachetnych (m.in. złota), przez co ma szansę okazać się szczególnie ciekawą pozycją dla branży jubilerskiej.

Nie jest to jedyny nietypowy materiał z którego mogą wytwarzać systemy od TRUMPF – intensywne badania nad właściwościami nowych tworzyw pozwoliły na wykorzystanie w roli materiału do druku 3D metalu, który ze względu na zbyt wysoką przewodność nie był odpowiedni dla laserowych metod addytywnych.

Mowa tu o miedzi – czysty materiał cechuje się właściwościami, które sprawiają, że od lat cieszy się niesłabnąca popularnością m.in. w branży inżynierii mechanicznej i elektronicznej. Wykorzystany w konstrukcji urządzenia laser, emitujący światło w zakresie widma odpowiadającej długości fali światła zielonego eliminuje problem odbicia przez cząstki takich materiałów jak złoto czy miedź.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like