Dziś obchodzimy siódmą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem – jednej z największych tragedii w historii naszego kraju. Śmierć czołowych przedstawicieli Państwa Polskiego, na czele z Prezydentem RP – Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią, ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie – Ryszardem Kaczorowskim, trzema wicemarszałkami sejmu RP – Krzysztofem Putrą, Jerzym Szmajdzińskim i Krystyną Bochenek oraz prezesem NBP – Sławomirem Skrzypkiem, najpierw wywołała olbrzymią rozpacz i żałobę, a później trwały podział w społeczeństwie co do kwestii przebiegu samej katastrofy, jak i odpowiedzialności osób, które do niej doprowadziły.

Jako twórcy portalu nie opowiadamy się za żadną ze stron sporu, jakkolwiek jesteśmy w pełni świadomi ogromu tragedii, która miała miejsce siedem lat temu i konsekwencji jakie wywołała. I chociaż dziś wydaje się to niemożliwe, wierzymy że w bliższej lub dalszej przyszłości katastrofa Smoleńska będzie w dalszym ciągu budziła emocje i poruszenie, ale będzie pozbawiona kontrowersji, którymi jest teraz niepotrzebnie otoczona. Dziś każdy ma własną wersję prawdy – liczymy, że wkrótce doczekamy chwili, gdy będzie funkcjonować tylko jedna.

Chcąc uczcić ofiary katastrofy, postanowiliśmy zrobić coś prostego – uczciwego i szczerego, pozbawionego nadmiernego patosu i egzaltacji. Coś, co będzie mógł zrobić każdy z nas – oczywiście o ile będzie czuł takową potrzebę? Przygotowaliśmy prosty tutorial, pokazujący jak za pomocą dwóch narzędzi, w które wyposażony jest dziś praktycznie każdy komputer osobisty, można przygotować w ciągu zaledwie kilkunastu minut okolicznościową tablicę pamiątkową, gotową do wydrukowania na drukarce 3D. Co więcej, tutorial ma charakter uniwersalny – na jego podstawie możemy stworzyć szereg innych projektów tego typu.

W pracy wykorzystamy trzy programy:

  • Affinity Photo – program do grafiki bitmapowej; akurat program ten jest płatny (licencja kosztuje 49,99$), jednakże funkcje z których w nim skorzystamy są bardzo podstawowe i dostępne w szeregu innych, darmowych programów w rodzaju Gimp lub Paint.net
  • 3D Builder – program do obróbki plików przestrzennych, będący częścią systemu operacyjnego Windows 10 (oraz 8.1)
  • KISSlicer – darmowy, open-source’owy program do cięcia plików STL i przygotowywania ich do druku 3D.

Nasza tablica pamiątkowa będzie składała się z mapy Polski, na którą zostaną nałożone frazy: „Smoleńsk„, data katastrofy – „10.04.10” oraz „Pamiętamy„.

Etap 1 – przygotowanie elementów bitmapowych

1. Najpierw znajduję w sieci i pobieram dowolną mapę Polski. Jedyny warunek jest taki, aby miała jednolitą powierzchnię, bez podziału na województwa. Mapa będzie podstawą tablicy.

2. Głównym elementem tablicy będzie fraza „Smoleńsk„. Mógłbym napisać go po prostu jakąś czcionką, ale aby skomplikować nieco nasz tutorial, postanowiłem użyć do tego logo z filmu „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauze. Chociaż zdania na temat tej produkcji są dość podzielone (sam jej do tej pory nie oglądałem…), motyw graficzny jest doskonały. Znajduję plakat w odpowiednio wysokiej rozdzielczości i pobieram go.

3. Otwieram plakat w Affinity Photo. Za pomocą narzędzia CROP TOOL przycinam obraz do obszaru samego logotypu.

4. Potrzebuję samego napisu i muszę pozbyć się tła. Istnieje kilka niezależnych metod aby to osiągnąć – wybieram najprostszą i najszybszą, która sprawdzi się akurat w tym projekcie. Za pomocą opcji FLOOD SELECT TOOL zaznaczam po kolei wszystkie litery.

5. Następnie dodaję nową warstwę – ADD PIXEL LAYER.

6. Wybieram narzędzie FLOOD FILL TOOL…

7. …i w nowej warstwie wypełniam otrzymane zaznaczenie kolorem (np. czarnym). Wyłączam widoczność bazowej warstwy.

8. Niestety zaznaczenie nie było idealne i na krawędziach pojedynczych liter pozostały artefakty…

9. Zaznaczam je i usuwam.

10. Otrzymany napis zapisuję jako bitmapę w formacie JPG.

11. Następnie tworzę nowy dokument i wpisuję datę 10.04.10. Używam do tego czcionki Unsteady Oversteer. Zapisuję plik jako JPG.

12. Kolejny jest napis Pamiętamy. Używam do tego czcionki Daniel. Nie ma polskich znaków, więc ogonek w literze „ę” tworzę za pomocą przecinka… Zapisuję plik jako JPG.

Etap 2 – budowa tablicy w 3D Builderze

13. Mając komplet plików bazowych, otwieram 3D Buildera. Dodaję nowy obraz (nie obiekt!) w postaci mapy.

14. Po wgraniu pliku do programu ustawiam opcje TEKSTURY i ODWRÓCENIE na wyłączone i klikam IMPORTUJ.

15. Wymiaruję mapę. Najpierw klikam odpowiednią strzałkę i ustawiam jej szerokość na 160 mm, a następnie wysokość na 2 mm. Przy ustawianiu wysokości pamiętam aby odznaczyć kłódkę – zmieni się tylko jeden z parametrów obiektu.

16. Następnie w menu górnym wybieram opcję OBIEKT / OSADŹ, dzięki czemu mapa ląduje na samym dole obszaru roboczego.

17. Dodaję kolejny plik – SMOLEŃSK.JPG. Wgrywa mi się całe tło z wybranym napisem.

18. Wyłączam tekstury i włączam odwrócenie i wszystko jest już tak jak trzeba.

19. Pozycjonuję napis w środkowej części mapy. Gdy jest już osadzony w odpowiednim miejscu wymiaruję go – szerokość ustawiam na 170 mm (zamknięta kłódka!), a wysokość na 40 mm (otwarta kłódka). Klikam OSADŹ, dzięki czemu napis będzie wystawał na 2 mm ponad mapę.

20. Operację powtarzam z dwoma kolejnymi plikami – 10_04_10.JPG i PAMIĘTAMY.JPG.

21. Całość prezentuje się następująco…

22. Przed eksportem modelu do formatu STL, sprawdzam jeszcze tylko jego spód, czy wszystkie pliki zostały równo osadzone na poziomie zerowym?

23. Następnie eksportuję całość do STL. 3D Builder pyta mnie czy nie wolę przypadkiem użyć formatu 3MF, ale jako że mój model jest monochromatyczny i nie ma żadnej tekstury, wystarczy mi klasyczny STL.

Etap 3 – cięcie pliku STL i drukowanie 3D

24. Otwieram plik w KISSlicerze. Tablicę zamierzam wydrukować z PLA na Monkeyfab PRIME.

25. Wybrane ustawienia wydruku: wysokość warstwy 0,15 mm, wypełnienie 20%, temperatura głowicy / stołu: 210°C / 60°C. Prędkość druku 3D, retrakcja etc. domyślne dla ustawień producenta dla PRIME.

26. Pierwszy, testowy wydruk drukuję z czerwonego PLA HD od Fiberlogy. Przed rozpoczęciem pracy stół spryskuję niezawodnym NeedIT.

27. Drugi, właściwy wydruk jest dwukolorowy. Podstawa to Spectrum Filaments Stone Age, a napisy to białe PLA HD ponownie od Fiberlogy. Druk 3D odbywa się z jednej głowicy – po prostu w momencie gdy powstawały napisy pauzujemy drukarkę 3D i zmieniamy w niej filament.

Tak prezentują się gotowe tablice.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

1 Comment

  1. Ciężko to komentować

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D