Tworzenie własnych obwodów elektrycznych z PLA za pomocą drukarki 3D

3

Mikey77, użytkownik serwisu Instructables przedstawił ciekawy koncept na tworzenie obwodów elektrycznych bez potrzeby lutowania czegokolwiek za pomocą niskobudżetowej drukarki 3D i zwykłego PLA. Jak na prawdziwego Amerykanina przystało, Mikey77 korzystał oczywiście z MakerBot Replicatora 2. Na początek stworzył prototyp obwodu składający o standardowej grubości 1/16″, za pomocą którego uruchamiał trzy lampki LED`owe świecące się na przemian w zaprogramowanej przez niego kolejności. Nie rzuca to z pewnością nikogo na kolana, ale jak sam stwierdził – „to minimalna ilustracja tego co jest możliwe„.

Źródło: www.instructables.com

Źródło: www.instructables.com

Projekt ma naturalnie jeden haczyk – aby obwód mógł działać potrzebny jest materiał przewodzący prąd. Zamiast lutowania metalu Mikey77 wykorzystał farbę przewodzącą prąd. Zatem wystarczy się w takową zaopatrzyć i przystąpić do pracy… Na szczęście na tym samym serwisie przedstawił alternatywy w postaci możliwości samodzielnego stworzenia przewodzącego prąd kleju i gumy.

Projekt raczej nie zrewolucjonizuje świata elektroniki – ani tym bardziej druku 3D, niemniej jednak można go potraktować jako ciekawostkę, myślę że równie interesującą co opisywany niedawno druk 3D w galaretce.

Źródło: www.instructables.com

DODAJ KOMENTARZ:

3 komentarze

 1. Avatar

  Drukowanie miedzią na plastikowych płytkach to było by to co elektronikom do robienia prototypu 1 jeden dzień jest potrzebne.

  Bawienie się w przewodzące farby to temat dla dzieci i hobbystów.

  Żaden poważny elektronik nie będzie się wygłupiał z przewodzącymi farbami.

 2. Avatar
  Michał Kosiński on

  Dokładnie, drukowanie miedzią to było by to.
  Co do farb itp. to nie chodzi do końca o ” poważnego elektronika ” tylko raczej o to że drukowanie płytki z PLA i pokrywanie farbami jest z ekonomicznego punktu wiecie jakie :).