Branża militarna świetnie zdaje sobie sprawę z ogromnego potencjału drzemiącego w technologiach przyrostowych. Kolejne realizowane projekty udowadniają możliwości druku 3D, sprawiając że jest on obecnie przez wielu traktowany jako technika wytwórcza komplementarna do standardowych technologii.

Przedstawiciele U.S. Army prowadzą badania nad nowym proszkiem metalicznym o imponujących właściwościach fizycznych, przeznaczonym do druku 3D w technologii Powder Bed Fusion. Według wstępnych badań pozwala on na wytworzenie detali o 50% bardziej wytrzymałych w porównaniu z modelami wykonywanymi z innych, komercyjnie dostępnych materiałów metalicznych.

Materiał znany pod nazwą AF96 to stop stali opracowany przez naukowców Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, którego cechą charakterystyczną jest wysoka wytrzymałość i czystość, przez co wykazuje doskonałe właściwości mechaniczne. Jak dotąd, z sproszkowanego materiału wykonano kilka wydruków 3D – wszystkie z nich wykazywały nie tylko oczekiwane właściwości fizyczne, ale cechowały się również skomplikowaną geometrią, nieosiągalną w innych technologiach wytwórczych.

Obecnie prowadzone są testy wytrzymałościowe, które pozwolą stwierdzić, czy część może zostać zakwalifikowana jako element komplementarny do tych wykonany standardowymi metodami. Celem naukowców jest wdrożenie w najbliższej przyszłości nowych, bardziej wytrzymałych materiałów w produkcji elementów na potrzeby branży militarnej.

Brandon McWilliams, szef zespołu naukowców, jako potencjalne zastosowanie nowych materiałów w wymiana zagadnienia z obszaru logistyki. Druk 3D stalowych elementów zapasowych „on-demand” pozwala na wyeliminowanie z procesu logistycznego transportu, co może znacznie obniżyć koszty całego przedsięwzięcia.

Źródło: 3dprintingmedia.network

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like