Na temat 3MF Consortium pisaliśmy w serwisie już wielokrotnie. Założone przez Microsoft konsorcjum czołowych firm z branży IT oraz druku 3D, od kilku miesięcy pracuje wspólnie nad wdrożeniem nowego formatu do druku 3D o nazwie 3MF, który miałby zastąpić obowiązujący od ponad 30 lat standard STL. W skład konsorcjum oprócz Microsoftu wchodzą takie firmy jak HP, Autodesk, Dassault Systemes, SIEMENS, Materialise, FIT, 3D Systems, Stratasys, SLM Solutions czy Shapeways.

Nie licząc pojedynczych wyjątków, wszystkie specjalizują się w dużej mierze w profesjonalnych rozwiązaniach skierowanych do wyspecjalizowanych odbiorców. Teraz to grono zostanie poszerzone o firmę, która swoją pozycję osiągnęła na tworzeniu urządzeń skierowanych do „zwykłych” użytkowników – hobbystów i amatorów, czyli holenderskiego Ultimakera. Tym samym Ultimaker stał się pierwszym producentem niskobudżetowych drukarek 3D jaki znalazł się w tym prestiżowym gronie.

Obecność Ultimakera w 3MF Consortium może być nieco zaskakujące, gdyż prędzej spodziewałbym się w tym gronie firm pokroju XYZPrinting (da Vinci), TierTime (Up!) czy Flashforge. Teoretycznie w ramach konsorcjum działa już MakerBot będący częścią Stratasysa, ale w praktyce marka ta jeszcze nigdy nie pojawiła się w oficjalnych materiałach prasowych związanych z 3MF i nawet jeśli jest beneficjentem rozwiązań, nad którymi pracuje również firma – matka, nie stanowi raczej kluczowego gracza w tym zakresie.

3MF Consortium

Ultimaker zamierza wdrożyć obsługę formatu 3MF do najnowszej wersji Cury – darmowego, open-source’owego oprogramowania dla niskobudżetowych drukarek 3D, które rozwijane jest pod jego patronatem. Gdy to uczyni, z 3MF będą mogli zacząć korzystać użytkownicy RepRapów, dla których Cura jest jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi do cięcia modeli 3D i generowania GCode’ów.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News