Podczas trwających właśnie w Birmingham w Wielkiej Brytanii targów druku 3D – TCT, Ultimaker zaprezentował dwa nowe, specjalistyczne materiały do druku 3D oraz dedykowany do nich PrintCore, czyli moduł drukujący wyposażony w rubinową końcówkę poprawiający znacząco jego wytrzymałość i żywotność. Nowe materiały zostały opracowane przez firmy DSM i Owens Corning.

Premiera nowych filamentów jest pokłosiem ogłoszonej kilka miesięcy temu współpracy Ultimakera z szeregiem czołowych koncernów chemicznych specjalizujących się w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Współpraca polega na tym, że producenci tworzą nowe materiały dedykowane do druku 3D, a inżynierowie Ultimakera wspomagają ich w tworzeniu dedykowanych profili w oprogramowaniu CURA, aby użytkownicy drukarek 3D holenderskiego producenta mogli bez problemu używać ich w codziennej pracy.

Czym charakteryzują się nowe filamenty…?

DSM Novamid® ID1030 CF10

Materiał został opracowany przez firmę Royal DSM, zajmującą się żywieniem, zdrowiem i zrównoważonym stylem życia. Filament jej produkcji to PA6/66 z wypełnieniem z włókna węglowego, zapewniającego właściwości drukowanych części zbliżonych do tych, które zwykle można uzyskać tylko poprzez formowanie wtryskowe. Stopień nasycenia materiału włóknem węglowym wynosi 10%, co daje znacząco podwyższoną wytrzymałość, idealną dla funkcjonalnego prototypowania i zastosowań końcowych. Co więcej, z materiału można drukować z tą samą prędkością co tradycyjne, niezbrojone tworzywa sztuczne.

XSTRAND™

Materiał został stworzony przez firmę Owens Corning – notowanego na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych producenta izolacji, pokryć dachowych i kompozytów z włókna szklanego. XSTRAND posiada doskonałe właściwości mechaniczne i termiczne, uzyskane dzięki wzmocnieniu go włóknem szklanym. Materiał jest bardzo trwały i sztywny, ma bardzo niski współczynnik rozszerzalności cieplnej oraz wysoką temperaturą roboczą.

Ultimaker PrintCore CC Red 0.6

Aby umożliwić bezproblemowe drukowanie z materiałów kompozytowych, Ultimaker wprowadził też nowy moduł drukujący – PrintCore CC Red 0.6. Moduł jest wyposażony w dyszę o średnicy 0,6 mm ze specjalnie dostosowaną geometrią i odporną na zużycie rubinową końcówkę. Moduł ma zapewnić niezawodne drukowanie 3D za pomocą nowych materiałów kompozytowych.

PrintCore CC Red 0.6 będzie dostępny do zamówienia w listopadzie 2018 r., podobnie jak publikacja profili do druku 3D dla w/w materiałów przemysłowych, które pojawią się wraz z najnowszym update CURA.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like