Ultimaker, jeden z największych producentów drukarek 3D działających w technologii FFF, wprowadził do swojej oferty dwa nowe produkty. Pierwszym z nich jest moduł drukujący typu AA z dyszą o średnicy 0,25 mm, drugi z kolei jest o wiele bardziej rewolucyjny, ponieważ jest nim nowy rodzaj filamentu podporowego Breakaway.

Moduł drukujący o średnicy 2,5 mm wydany został jako typ AA. Ze względu na niewielką średnicę, jego przeznaczeniem jest przede wszystkim drukowanie modeli cienkościennych lub szczegółowych, które wymagają wysokiej tolerancji wymiarowej, takich jak na przykład śruby i nakrętki do nich.

Do drukowania nowym modułem Ultimaker zaleca stosowanie produkowanych przez siebie materiałów takich jak PLA, ABS, CPE, Nylon, PP. Dla druku z PVA zaleca się stosowanie modułu o średnicy od 0,4 mm wzwyż. Zastosowanie tego ostatniego tworzywa może zostać jednak niebawem wyparte przez nowy, opracowany przez Holendrów filament podporowy o wiele mówiącej nazwie Breakaway.

Materiał ten został zaprojektowany tak, aby po wydruku można go było szybko i łatwo usunąć bez konieczności późniejszej obróbki modelu, zapewnia więc gładkie wykończenie podpieranej powierzchni. Breakaway działa w połączeniu z produkowanymi przez Ultimaker filamentami ABS, PLA, Nylon, CPE oraz CPE+.

Nowe tworzywo nie jest oczywiście idealne i sprawdzi się tylko w określonych sytuacjach. Jako że filament ten nie jest, tak jak PVA lub HIPS, rozpuszczalny w wodzie lub innym rozpuszczalniku, to jego zastosowanie dla obszarów z trudnym dostępem, ograniczającym późniejsze, bezpieczne jego usunięcie, jest mocno ograniczone i tutaj bardziej sprawdzą się wcześniej wymienione tworzywa. W przeciwieństwie do PVA jest on jednak o wiele bardziej odporny na działanie wilgoci, co można uznać za jego zaletę. Głównym przeznaczeniem Brakaway są wydruki, które musimy wykonać szybko, bez konieczności dodatkowej obróbki powierzchni.Za 0,75 kg szpulę tego tworzywa zapłacić trzeba 54,50 € netto. Produkty będą już wkrótce dostępne w ofercie polskiego dystrybutora tej marki w Polsce get3D oraz sieci jego resellerów.

Źródło: www.ultimaker.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like